Plante relativ exotice dar full Hardy pt România

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Incorect.....ce se diferentiaza esre ca se produc copacei cu flori masculine si feminine ...happy stie ca i am aratat un video cu cineva care nu avea decat masculine
 

happy

Well-Known Member
"Off topic ...migdalii inca dorm , dar ala de la viragrios e treaz demult. "
Dan la primavara iti trimit doi migdali,se pare ca nu le prieste plantarea de toamna.Nici al meu nu a dat :(
Lasati fratilor ca o sa pun carne stricata in pom si sa vedeti ce polenizare perfecta o sa am la pawpaw :rofl:
 

Floria

Active Member
MiraCureleanu a spus:
Totuşi fertilizarea o fac muştele
Mira exista un topic in forum in care cineva ne arata cum facea treaba mustei luand polen cu scobitoarea si ne-a aratat in detaliu cu fotografii marite. Topicul este foarte vechi nu am rabdare sa caut, nici nu mai stiu cum se numea, dar poate il gasesc intr-o zi din intamplare, este foarte interesant.
 

MiraMinca

Member
Înseamnă că neuronii mei încă sunt valizi Floria, merci pt confirmare!
:oops:

Danero, dai şi mie linkurile către florile alea masculine şi feminine de paw paw? Că m-ai băgat în mare vrie.
 

MiraMinca

Member
Păi îl ştiam şi eu!

dă tălică pe www.dexonline.ro - monoic, să vezi că scrie că
MONÓIC, -Ă adj. (despre plante) cu flori unisexuate mascule și femele dispuse pe aceeași tulpină. (< fr. mono&iuml;que)

Deci e de bine!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
<embed src="http://www.youtube.com/v/1oWmf0k-XpQ?fs=1&hl=ro_RO&rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="300" height="255" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed>

Uite aici vezi cum arata florile masculine si cele feminine
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Flori feminine puratatoare de fructe se afla la baza frunzei



Flori masculine capabile sa polenizeze se afla pe o tija lunga in bataia vantului.

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Unul din cei mai mari breed-eri din lume , Neal Peterson

http://www.petersonpawpaws.com/

a carui creatie "Shenandoah" a fost votata cu cel mai bun fruct gust/forma/gust dupa...etc
"ShenandoahTM

Shenandoah has been the clear favorite of my pawpaw customers at the Dupont Circle farmers market in Washington, DC. Even doubters and scoffers have been converted to pawpw lovers by this variety! It is a real taste treat -- smooth, custardy texture, with just the right balance of fragrance, sweet fruity flavor and agreeable aftertaste. This tree originated as a seedling of 'Overleese' and, it must be said, is superior to its parent. Large fruit with few seeds (6% by weight). Texture is firmer than wild pawpaws but softer than the other two varieties. Fruit is often borne in single-fruited clusters. Good yields. Shenandoah responds well to pruning.

Key Features of the Shenandoah pawpaw:

Good Yields
Sweet mild flavor
Fleshy - only 6% seed
Succulent, custardy texture
Most popular at DC farmers market
Responds well to pruning
Click on the thumbnails to see full size pictures of each variety of fruit and sapling."


succes
 

MiraMinca

Member
Asimina triloba = paw paw = banana nordului = banana săracului = banană de munte şi încă vreo 4-10 denumiri.

Dar eu ziceam că ce poză ai postat tu ca fiind asimina triloba = paw paw nu e aceeaşi plantă pe care a postat-o nenea peterson. nu seamănă nici floarea nici frunza.

d-aia întreb acum ce plantă ai pozat tu?
 

MiraMinca

Member
Floria, săru mâna!


Papaya nu e hardy, aşa că d-aia nu am căutat despre ea mai nimic


Rămân datoare!

PS, cum postez o poză pe e-grădini?
că am o maaaare curiozitate legată de o plantă pe care am văzut-o ieri la grădina botanică din buc, evident era ne-etichetată din prea mare respect pentru vizitatori
 

Floria

Active Member
Mira trebuie sa-ti creezi cont in Webshots.com apoi incarci fotografii din Pc-ul tau. Dupa ce ai terminat de incarcat deschizi fotografia pe care vrei s-o postezi in forum si in partea dreapta vei vedea ca sunt afisate niste coduri. Il copiezi pe cel pentru forum, este cel de jos si il adaugi in postarea ta. Succes !
 

happy

Well-Known Member
Sau pe photobucket si dai click pe url si apare pe forum cu paste :wink: :rofl:
Sa fii sanatoasa si cat mai multe realizari Floria ,La multi ani ! :D Aici mi-a venit sa te urez :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mira eu am dat un search rapid ca eram grabit posibil sa fi gresit dar cam la fel e si la pawpaw

si eu ca si Happy recomand orice altceva decat webshot :)
 
Sus