Plante relativ exotice dar full Hardy pt România

Floria

Active Member
Happy, mai mult decat pistilul ala baban , nu am vazut altceva. Ce vor sa spuna baietii aceia, ca miros florile acelui arbust a banana dar banana o mananc tot de la supermarket ? Eu cred ca este doar o chestiune de reclama si atat.
 

happy

Well-Known Member
Reclama este sufletul comertului!Florile acelui palmier miros a banana si merg si la clima noastra.Doar ca este greu de adus la noi! :(
Si pistilul ala baban este de forma pus!
 

Floria

Active Member
Am citit zilele acestea ce reprezinta de fapt Zona 6 de frig.
Era mentionata pe un site, perioada de frig intre -23 C si -17,5 C (zona 6)trebuie sa fie intre 45 si 60 de zile nu mai mult. Eu cred ca iarna la noi este mai lunga decat 60 de zile sau avem mai mult timp - 15 C si deodata vine un ger cu -29 C care tine doar 3 sau 4 zile si este suficient sa ne distruga plantele. Daca avem norocul sa fie zapada mare este bine dar daca gerul vine fara zapada sau foarte mica, este dezastruos pentru plante.
 

happy

Well-Known Member
Nu le distruge pe plante dar in loc de pom crape myrtle o sa avem arbust crape!Am dat un exemplu! :D
 

Floria

Active Member
Eu incep sa cred ca nu vom vedea niciodata in gradina cuiva din Romania un copac de Crape Myrtle. Vom vedea mereu doar arbusti de Crape Myrtle.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Si eu visez sa fiu zona 6 dar din pacate Romania e zona 5 datorita potentialului de frig al muntilor :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Am gasit despre vitis rotundifolia ceva carte ma face sa o achizitionez,este de zona 6 deci in sudul tarii s-ar putea sa avem noroc!
http://translate.google.ro/translate?hl ... md%3Dimvns
si nu ar costa mult 12$/buc ,problema este ca trebuie adusa de dincolo de ocean si costa certificatul acela fitosanitar! :x
Tot cautand pe net am dat de ceva care m-a pus pe ganduri ,zona 6 la un banan ar fi o chestie :wink:
http://www.tytyga.com/product/Banana+Shrub
tot amicii tai zic ca e de zona 7 spre 8 -10

http://www.floridata.com/ref/m/mich_fig.cfm
 

Floria

Active Member
MiraCureleanu a spus:
Floria, sunt vreo 5 crape myrtle în grădina botanică... Când ne vedem la o vizită? Mira
Mira nu mai am nr. tau de tel., dar putem merge si azi in gradina botanica daca si tu ai timp.
 

happy

Well-Known Member
Dan,sa stii ca si astia mai pun uneori din burta zonele :wink: Am vazut diferite zone la acelasi produs,difera de la firma la firma.Si ei sunt tot oameni care uneori nu sunt asa de bine informati :wink:
Cu vitis rotundifolia ,cel putin,sunt foarte diferite informatiile :?
In satpamana cand incep cursurile la facultati sunt in Bucuresti o saptamana si o sa ajung si eu sigur la semintele de lagerstroemia ,arbore cu lalele,si ce mai este prin Gradina Botanica.Aviz fetelor hardy :rofl:
Tot atunci vreau sa vad si ceva relicve la Antipa! :D
 

fixpix

Active Member
Floria a spus:
Eu incep sa cred ca nu vom vedea niciodata in gradina cuiva din Romania un copac de Crape Myrtle. Vom vedea mereu doar arbusti de Crape Myrtle.
DAR NICI NU ESTE COPAC!
Sau nah, ar trebui facuta diferentierea intre copac/arbust.
In Oradea cel putin, stiu vreo cativa plantati intr-un parc. Destul de maricei, doar ca cei in grija carora sunt, ii cam tunde tomna sau primavara si nu cresc. Dar potential de crescut au!
 

Floria

Active Member
fixpix a spus:
Floria a spus:
Eu incep sa cred ca nu vom vedea niciodata in gradina cuiva din Romania un copac de Crape Myrtle. Vom vedea mereu doar arbusti de Crape Myrtle.
DAR NICI NU ESTE COPAC!
Sau nah, ar trebui facuta diferentierea intre copac/arbust.
In Oradea cel putin, stiu vreo cativa plantati intr-un parc. Destul de maricei, doar ca cei in grija carora sunt, ii cam tunde tomna sau primavara si nu cresc. Dar potential de crescut au!
Ma refeream la clima noastra ca nu-l lasa sa arate ca un copac pentru ca degera iarna daca nu are protectie. In tarile cu clima mai blanda, prin tundere si dirijare , Crape Myrtle arata si se dezvolta ca un copac.
Si nu mai scrie cu majuscule, in limbajul PC, inseamna ca tipi si nu stiu de ce tipi la noi.
 

fixpix

Active Member
Eu nu am limbaj PC.
In limbajul meu inseamna ca SCOT in evidenta. Cand am scris "VAND" inseamna ca am tipat ca la piata??? (ooops, 3 x ? ce inseamna... in limbajul PC??? ooops again...)

Mda, ai dreptate, nu este un emoticon pentru "scream".
:rofl:

Tot nu pricep ce anume ai vrea sa vezi la noi in tara. Un c.m. mare cat un nuc si cu flori doar in varf? Nucul e copac, nu?
Chiar tu scrii ca e nevoie de tundere, dirijare si clima mai blanda.

Mie 1 mi-ar placea sa am si unul care sa arate ca un...arbust...dar inca nu am.
 

Floria

Active Member
fixpix a spus:
Mie 1 mi-ar placea sa am si unul care sa arate ca un...arbust...dar inca nu am.
Aici este diferenta Caline !
Tu nu ai si nu vorbesti in cunostinta de cauza, eu am foarte multi si ma tot chinui cu ei sa-i dirijez copacei de cativa ani. Dupa ce le-am dat o forma, am considerat ca sunt destul de mari sa reziste iarna fara protectie si nu au rezistat. Asa ca imi voi lua toate masurile de protectie posibile, sper sa reusesc in final.
Si lasa exemplul cu nucul ca nu este cazul , sau te-ai trezit cu fata la cerseaf ?
 

fixpix

Active Member
:rofl:
cred ca in fiecare dimi ma trezesc cu fata la cearceaf...asa si dorm, pe burtica. pe spate nu adorm si ... cica.. si sforai :rofl:
pai bafta cu ei. ce sa zic???
eu am avut dafin in gradina. a inghetat. a dat din nou din pamant, a crescut frumos...sa vedem.
ingheata pana jos? sau doar crengutele subtiri de sus?
iti infloresc? ce culoare? poate facem un schimb? :wink:
 

Floria

Active Member
Aoleu Calin ! nu mai lasa Dafinul in gradina iarna ca este de zona 8. Eu nu reusesc cu Crape Myrtle care este de zona 7 desi unii furnizori scriu ca ar fi de zona 6, avem o clima dificila rau, in sensul ca vin perioade de ger foarte aspru si cel mai rau este vantul la noi.
In fiecare an dau din nou de jos si infloresc mereu. Doar un an cand i-am avut in solariu au rezistat fara probleme. Am roz inchis , alb, lila si astept sa-mi infloreasca trei care sunt rosu dinamite.
 

Floria

Active Member
Happy, azi am mancat nuci Pecan. Mi-a scazut intresul pentru Pecan. Nu difera cu nimic gustul lor fata de nucile noastre. Am cumparat 4 feluri de nuci, cel mai mult mi-au placut cele japoneze, le-am devotar repede dupa ce mi-am dat seama ce gust minunat au. Celelate sunt ca ale noastre la gust.
In poza de mai jos, sus sunt nucile pecan, jos sunt nucile romanesti iar in mijloc in stanga sunt nucile japoneze, argentiniene si braziliene.


Cele japoneze si braziliene seamana cu alunele dar sunt nuci nu alune.
 
Sus