Plante relativ exotice dar full Hardy pt România

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Arborii macadamia, cu frunzișul lor veșnic verde, înveșmântează coastele estice, subtropicale din Australia. Totuși, doar două dintre cele nouă specii produc fructe comestibile. Ocrotite de un înveliș verde fibros, nucile macadamia sunt sferice, de marimea unei biluțe și au o coajă maronie în interiorul căreia se află miezul alb-crem. Coaja dură este greu de spart. Pulberea obținută din cojile zdrobite este atât de dură, încât poate fi folosită ca material abraziv industrial.
 

Floria

Active Member
Pe mine nu m-au zgariat deloc pe limba, le-am inghitit ca pelicanul de bune ce-au fost. Dupa doua ore mi-era cam rau de la atatea degustari de nuci :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu intr-atit de greu de spart incit sa nu poata fi folosit un spargator obisnuit de nuci .Mie mi-a adus fiica mea din Australia si cu coaja si fara coaja.Nucile in sine arata exact ca niste alune de padure de dimensiuni mari iar gustul fata de acestea nu este mult diferit.Pretul nu stiu daca este cel mai mare din lume dar nici ieftine nu au fost.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Floria a spus:
Pe mine nu m-au zgariat deloc pe limba, le-am inghitit ca pelicanul de bune ce-au fost. Dupa doua ore mi-era cam rau de la atatea degustari de nuci :rofl:
cred ca sunt destul de uleioase , oricum nucile si alunele bat recordul la asta :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Floria,asta inseamna ca ne limitam la nucii nostri,si daca mai sunt si altoiti cu atat mai bine.Tocmai mi-a dat cineva din Calarasi o punga cu nuci imense :D Dupa prima ploaie le bag pe toate in pamant.Fac o mica plantatie la tara :wink: Vad ca americanul meu nu da nici-un semn de viata desi intalnirea de 30 ani este sambata la liceul Electronica din Pipera!
 

MiraMinca

Member
Kaki şi jujub

Dragi prieteni,

Fiindcă vine primăvara (sper eu), am luat iar legătura cu nenea Milanov: are disponibili vreo 30-50 fire din fiecare dintre soiurile de mai jos:

D.virginiana:Moris burton,Dick,Yates,Garetson,NC-10,Prok,Korp,Saa Pieper = 70 lei

D.virginiana x D.kaki: Rosseyanka(coldresistant -27degC). = 80 lei


Ziziphus: Lang,Li,Lu,Chan,Red land4,Priest,Tasso,Korea1 = 80 lei

D. Sharon şi Rojo îi are tot la 60 lei

Cine mai doreşte, cine mai pofteşte?
 

ANA GABRIELA

New Member
Dragi prieteni,

Având eu mai multe păsărele sub scufiţă decât păsări sunt în Deltă, am decis să o să mor dacă nu am în curte următorii arbori, arbuşti şi liane aduse din America:

- vitis rotundifolia /muscadine - viţă de vie specific Americii de Nord, teoretic ar trebui să reziste, măcar în sudul României, cel puţin variantele negre. As incerca un hibrid autofertil cum e Cowart;

- carya ilinoyensis - pecan, un fel de nuc american
- carya ovata - hickory, un altfel de nuc american
- juglans aliantifolia / heartnut - un nuc japonez
- araucaria araucaria (hardy monkey puzzle)
- asimina triloba - altoit, alte soiuri faţă de Sunflower care se găseşte la noi, paw paw - un arbust specific americii de nord
- Acer saccharum - arţar de zahăr


De asemenea, sub aceeasi amenintare de pieire, trebuie sa am, de data asta din Olanda:
- Eleutherococcus senticosus - o rudă arboricolă a ginsengului
- Schizophragma hydrangeoides
- castanea mollisima - castan comestibil chinezesc, mult mai rezistent la frig decât al nostru
- Schizophragma hydrangeoides
- decaisnea fragersii
- hovenia dulcis

S-ar mai înscrie cineva alături de mine la aşa efort?

Cu stima, Mira Cureleanu
buna ziua ,dupa cativa ani ,da,daca mai este valabila intrebarea
 

ANA GABRIELA

New Member
Am cumparat de la Starkl un pawapw si nu pare a fi altoit.Trebuie neaparat sa fie altoit pentru a produce fructe?
De exemplu acesta este altoit? http://www.arborealis.nl/showpage.php?i ... de=ASTRILO
cam tarziu raspunsul ,am cumparat si eu cam tot prin 2011 2012 si este nealtoit ,anul asta il tai,a inflorit de cateva ori si nu face nimic tot de la starkl am cumparat kaki si fructele sant putin mai mari decat boabele de piper fata de cel de la sieberz care sant ok
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ana Gabriela, din ce mai studiase Happy la momentul respectiv, rezulta ca trebuie sa fie doua plante pentru a avea loc polenizarea!
 
Sus