Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
ghia_don a spus:
Ala e paduche linos, iar daca ai asa o invazie trebuie sa iei masuri...
Incearca sa culegi manual paduchii, foloseste betisoare cu vata inmuiata in spirt, cu care cureti toate plantele atacate. Apoi stropeste cu un insecticid...mospilan sau talstar...sau intreaba la un magazin fitosanitar ce e mai bun contra linosilor.
Ghia_don are dreptate.Acela este un paduche lanos care se prinde foarte bine si suge seva plantei.Se inmulteste foarte rapid.De obicei apar la caldura.Iarna sunt mai rari mai ales daca ai curatat plantele toamna.Nu vor aparea foarte curand.Doar vara....Problema lor este ca se baga prin diferite cotloane ale plantei unde nici nu-i vezi.Sunt foarte smecheri! Am intalnit locuri unde nici macar betisorul cu vata si spirt nu imi era de folos.Pur si simplu nu puteam ajunge la ei.Am avut asa ceva si eu pe un paphiopedilum.Apoi trecusera si la o phalenopsis.Insa nu au apucat sa o infesteze! :D
 

lynn_a21

New Member
floare incompleta + frunza stantata

buna, am o orhidee de 2 luni si de curand a inflorit insa unul dintre boboci s-a dezvoltat foarte interesant, in sensul ca nu s-au format petalele, doar centrul, si acela de o alta nuanta..ati mai vazut asa ceva? poate sa aiba vreo problema sau pur si simplu nu-i iese nici la natura intotdeauna planul?



si as mai avea o nelamurire, pe frunza unei alte phale a aparut acum vreo saptamana o pata galbena, care pare stantata. adica adancita si in acea zona pare sa fie uscata frunza..poate sa fie din cauza soarelui? florile stau pe un pervaz spre vest..

 

sarselia

Active Member
Moderator
Interesant fenomenul...
Eu as da vina pe natura dar in acelasi timp se poate sa duca lipsa si de ingrasamant planta.
Dar totusi cred ca cea mai plauzibila treaba ar fi natura pentru ca din moment ce si-a sustinut ceilalti boboci asa cum trebuie iar acesta a iesit diferit nu cred ca fie ceva legat de ingrasamant.
Daca planta in sine e in regula faptul ca are o floare mai deosebita de restu nu e nicio problema ca doar nu sunt 2 frati la fel, nu?
:wink: :rofl:
 

Chrisstina

Member
Am si eu o problema cu phale meu: face boboci dar nu apuca sa se deschida fiindca se usuca si cad. Sunt atenta la lumina, apa, umiditate, am cautat-o (superficial) de daunatori dar nimeni nu misca pe acolo, radacinile sunt verde crud iar frunzele tot verzi si nu sunt molesite. Am obs in schimb pe ghiveci niste bilute mici de tot albe lipite pe margine care nu misca.
Am ramas fara idei deja. :eek:f: ce parere aveti?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
MariaRaluca a spus:
http://raluca14.sunphoto.ro/Orhidee/13280682

Am si eu o problema pe care am tot ignorat-o/crezut ca s-a rezolvat, dar vad ca se extinde...
Am luat o cambria de la o florarie, care a venit cu niste purici, care au parasit definitiv cambria, si au trecut pe phalenopsis. Ii am de mai bine de 1 an, spal frunzele, am dat si cu un sparay insecticid (ce am gasit pe piata: 0.06% pyrethins, 0.003 delthametrine, 0.3% piperonyl butoxide) nu ii extermina... tot mai invie ei de undeva... Am observat ca pe alte plante invecinate precum violete si gloxinii nu trec. Doar pe phalenopsis stau. Prefera dosul frunzei pt cuib si apoi imi ataca bobocii si florile.
As aprecia f f f mult un sfat care sa ma ajute sa scap definitiv de ei...
In poza de sus e paduchele...
Am si eu doua phale cu problema asta - deocamdata le-am curatat manual, cu spirt diluat...cu foarte mare grija si repeti operatia saptamanal.
Oricum, izoleaza floarea, sa nu infecteze si alte flori.
Incearca intai sa cureti f bine - eu folosesc dischete demachiante si betisoare de urechi dar ai grija ca lanosii o sa-i gasesti si pe flori si pe frunze, pe fata posterioara a acestora, si in fct de stadiul de dezvoltare sunt de marimi diferite.

Apoi incerci si cu mospilan - stropiri repetate, pana elimini cauza
 

sarselia

Active Member
Moderator
Chrisstina a spus:
Am si eu o problema cu phale meu: face boboci dar nu apuca sa se deschida fiindca se usuca si cad. Sunt atenta la lumina, apa, umiditate, am cautat-o (superficial) de daunatori dar nimeni nu misca pe acolo, radacinile sunt verde crud iar frunzele tot verzi si nu sunt molesite. Am obs in schimb pe ghiveci niste bilute mici de tot albe lipite pe margine care nu misca.
Am ramas fara idei deja. :eek:f: ce parere aveti?
De obicei diferentele de temperatura sau curentii de aer duc la ofilirea bobocilor.
Dar daca tu spui ca le acorzi toate conditiile nu stiu care ar putea fi problema.
Si ai grija ca in stadiul de inflorire si de fapt nu numai nu le place sa fie mutate dintr-un loc in altul.
Sa ne mai tii la curent cu evolutia ei.
:D
 

anca218

New Member
Am si eu o intrebare privitor la administrarea ingrasamintelor la phale:
1. Cand sunt inflorite le puneti ingrasamint? eu nu i-am mai pus la a mea de cand au aparut boboceii ca am citit pe undeva ca ii cad florile daca le pui ingrsamant cand sunt inflorite. Acu i-a aparut prima floricica si urmeaza a doua :D . oare sa-i dau "papica"?
2. am o alta phale care a avut mari probleme la radacini, adica au fost aproape toate distruse. A fost prima pe care am cumparat-o si nu mi-am dat seama ca avea probleme de la cumparare. Abia dupa ce am citit aici pe forum mi-am dat seama de ce nu-i mergea bine. Oricum, i-am curatat radacinile putrezite si uscate in urma cu cateva saptamani; la inceput nu am udat-o, doar am pulverizat-o si ieri am observat ca incepe sa apara o radacinuta noua si cele vechi incep sa se intinda :) . sunt f f fericita ptr ca sper ca am salvat-o. Acum vine intrebarea - [/i]cand incep sa-i pun ingrasamant?
Daca s-a mai discutat aceasta problema imi cer scuze dar am profitat de faptul ca BB meu doarme si am sarit si eu rapid pe net.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e nicio problema daca s-a mai discutat aceasta problema pentru ca te ajutam cu mult drag.
Referitor la ingrasamant cam fiecare face cum doreste.Eu nu am o regula in ceea ce priveste administrarea acestuia.Adica daca sunt pusa pe fapte mari le ud si pe cele inflorite si pe celelalte cu fertilizant.
Legat de Phala cu probleme te-as sfatui totusi sa mai astepti un pic pana isi da drumul ca lumea la radacini iar mai pe urma sa ii pui ingrasamant.Radacinile in stadiul acela sunt destul de sensibile si ai putea sa le arzi.
Parerea mea...
 

Chrisstina

Member
sarselia a spus:
De obicei diferentele de temperatura sau curentii de aer duc la ofilirea bobocilor.
Dar daca tu spui ca le acorzi toate conditiile nu stiu care ar putea fi problema.
Si ai grija ca in stadiul de inflorire si de fapt nu numai nu le place sa fie mutate dintr-un loc in altul.
Sa ne mai tii la curent cu evolutia ei.
:D
cred ca imi scapa mie ceva...acum ma tot gandesc. cand mi se va lumina beculetul :idea: te voi anunta :D momentan stau si ma uit cum se usuca fiecare bobocel...parca ma uit la "Survivor" :rofl:
 

anca218

New Member
Multumesc ptr raspunsuri. Sunteti niste scumpi. nu le voi pune ingrasamant in aceasta perioada.
Pentru Chrisstina, ma bag si eu cu toate ca sunt novice in phale, singurele mele realizari sunt ca am reusit sa o aduc pe una la stadiul de inflorire si sper ca am salvat-o pe alta. Dupa cum spuneam mai sus, citisem pe undeva ca daca le pui ingrasamant cand infloresc le pica florile asa ca eu dupa ce au aparut boboceii nu le mai "ingras", sau ar putea fi apa prea calcaroasa :idea: . Eu alor mele nu le-am facut mare lucru, poate doar le-am cantat, descantat si le-am "mangaiat" pe frunze cu o carpa umeda sa nu fie prafuite :wink: si acum am niste minunatii de flori roz. Sper sa gasesti si tu calea spre inflorire. Succes la :rose: :rose: :rose:
 

Pau Pau

Member
Florile dupa o tija s-au uscat iar in varf da semn de ingalbenire. Sa o tai de la nodul 2-3 si sa il pudrez cu scortisoara? A doua tija inca mai are doua floricele, dar dintr-un nod a aparut un muguras de...ceva.
 

angela draganoiu

Active Member
mugurasul ala e o noua tija in formare, deci o sa te onoreze cu floricele.
daca tija veche se usuca tai-o de la nodul 3 dar daca se usuca de tot o tai de tot.
 

andumi

New Member
Salutare tuturor!


Urmaresc acest forum de mai mult timp si imi face placere sa vad ca sunt si altii pasionati de aceste minunate flori.

Cresc orhidee de vreo 6 ani si pot spune ca nu am avut nici un fel de problema pana acum. Am ajuns la 15 si deja nu mai am loc unde sa o pun pe cea de-a 16-a....:) S-au dezvoltat foarte bine, si unele mi-au facut si keiki, pe care l-am replantat. Totul a fost ok pana acum vreo 2-3 luni, cand la vreo 5 dintre ele, mi-au aparut niste pete pe frunze. Acestea in loc sa fie lucioase, au inceput sa fie poroase, cu aspect uscat si la una dintre plante deja, se vede cum planta moare....Nu stiu cu ce am gresit, sau ce problema au. Poate ma ajutati voi cu un sfat sau parere. Este foarte ciudat, ca nu am schimbat nici locul lor, nici modul de udare sau altceva.

Multumesc anticipat







 

andumi

New Member
mikiduzza a spus:
pozele sunt prea mici si nu se prea intelege mare lucru din ele...
incerc inca o data sa le "urc"....nu am mai facut niciodata "operatiunea" aceasta...asa ca multumesc pentru intelegere.




 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte ciudat arata frunzele intr-adevar!
Parca unele ar fi arse de ceva sau parca sunt atacate de ceva.
In acelasi timp parca ar fi si atacate si de frig.
:? :? :? :?
Da-ne te rugam mai multe detalii legate de locul unde le tii.
Si tot la fel legat de udare, pulverizare,ingrasamant, etc ca sa ne putem face o idee mai buna despre ce s-ar fi putut intampla.
Si totusi gandeste-te daca legat de acestea nu ai schimbat ceva anume in ingrijirea lor.
Mai ales as vrea sa te intreb daca acestea stau una langa cealalta acolo unde le tii?


p.s voi mai lasa pana maine pozele asa de mari ca sa le vada cat mai multi si poate vei primi un ajutor dar pe urma le voi sterge.
Eventual ai putea lasa doar un link direct spre aceste poze.

:wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus