Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

andumi

New Member
sarselia a spus:
Foarte ciudat arata frunzele intr-adevar!
Parca unele ar fi arse de ceva sau parca sunt atacate de ceva.
In acelasi timp parca ar fi si atacate si de frig.
:? :? :? :?
Da-ne te rugam mai multe detalii legate de locul unde le tii.
Si tot la fel legat de udare, pulverizare,ingrasamant, etc ca sa ne putem face o idee mai buna despre ce s-ar fi putut intampla.
Si totusi gandeste-te daca legat de acestea nu ai schimbat ceva anume in ingrijirea lor.
Mai ales as vrea sa te intreb daca acestea stau una langa cealalta acolo unde le tii?


p.s voi mai lasa pana maine pozele asa de mari ca sa le vada cat mai multi si poate vei primi un ajutor dar pe urma le voi sterge.
Eventual ai putea lasa doar un link direct spre aceste poze.

:wink:
Florile stau toate aliniate pe pervazul de la sufragerie....ce-i drept, una langa alta. Geamul de la sufragerie este catre balcon, care este inchis. Asa ca nici o sansa de inghet...Pe jumatate din lungimea acestui pervaz (sub el, in imediata apropiere) este un calorifer. Nu este vorba nici de uscare exagerata, pentru ca am grija ca plantele sa fie udate bine, dar fara sa balteasca apa. Le ud la aproximativ 3-4 zile pulverizand apa pe radacini pana ajunge apa in farfurie, iar o data pe luna le ud cufundandu-le intr-o galeata cu apa pe fiecare in parte.

Pozele cu frunzele mele le gasiti si aici:
http://inlinethumb43.webshots.com/34538 ... 600Q85.jpg
http://inlinethumb34.webshots.com/46945 ... 600Q85.jpg
http://inlinethumb23.webshots.com/47062 ... 600Q85.jpg
http://inlinethumb51.webshots.com/22194 ... 600Q85.jpg
 

sarselia

Active Member
Moderator
Buun pai sa o luam incet.Deci cele 5 stau una langa alta semn ca ce are una cam are si cealalta.
Ziceai ca mai ai si alte orhidee, nu?Eventual pana vei descoperi ce si cum este cu acestea incearca sa le tii la distanta ca nu cumva sa le faci si lor ceva rau.
As vrea sa te mai intreb de cat timp le ai?
Si de cat timp a aparut aceasta problema?Cum sunt frunzele moi sau inca tari ca textura?
Incerc si eu sa ma documetez sa vad ce ar putea fi pentru ca sincera sa fiu nu am mai vazut asa ceva pana acum.
La prima vedere s-ar putea sa fie si ceva ciuperca sau totusi poate e vorba de ceva curenti de aer desi ma indoiesc din moment ce ai zis ca nu au cum sa stea in curenti de aer rece.
Radacinile sunt ok la cele 5 bolnavioare?
 

andumi

New Member
Cele 5 cu problema sunt raspandite printre celelalte...e ciudat sa fie vreo boala in cazul asta....desi mai stii?...Am sa le izolez oricum, preventiv.
Problema mi-a aparut din iarna, de prin noiembrie, decembrie, dar nu am dat o foarte mare insemnatate la inceput. Credeam ca e doar o imbatranire a unor frunze mai vechi si atat.
Frunzele devin din ce in ce mai dure si aspre la pipait. Aspectul lucios s-a transformat in unul extrem de rugos si uscat.
Inteleg ca sunt primul cu o problema de genul asta si in cazul asta e si mai ciudata problema mea. Am cautat si pe alte forumuri din strainatate dar nimic nici acolo despre asa ceva.
Plantele sunt destul de vechi. Adica au intre 3 si 5 ani. Au inflorit permanent, fara sa le pun ingrasamant sau sa le fac ceva special. Am citit undeva (nu mai stiu unde) ca aceasta specie de orhidee are totusi o limita de viata de aproximativ 5 ani. Sa fie aceasta cauza? Mi se pare totusi ca ar trebui sa fie altul motivul....Este foarte adevarat ca toate aceste plante nu mi-au mai inflorit de aproape 8 luni.
Radacinile sunt ok. Si eu tot la o ciuperca ma gandesc, dar nu am gasit care.
 

sarselia

Active Member
Moderator
andumi a spus:
Cele 5 cu problema sunt raspandite printre celelalte...e ciudat sa fie vreo boala in cazul asta....desi mai stii?...Am sa le izolez oricum, preventiv.
Problema mi-a aparut din iarna, de prin noiembrie, decembrie, dar nu am dat o foarte mare insemnatate la inceput. Credeam ca e doar o imbatranire a unor frunze mai vechi si atat.
Frunzele devin din ce in ce mai dure si aspre la pipait. Aspectul lucios s-a transformat in unul extrem de rugos si uscat.
Inteleg ca sunt primul cu o problema de genul asta si in cazul asta e si mai ciudata problema mea. Am cautat si pe alte forumuri din strainatate dar nimic nici acolo despre asa ceva.
Plantele sunt destul de vechi. Adica au intre 3 si 5 ani. Au inflorit permanent, fara sa le pun ingrasamant sau sa le fac ceva special. Am citit undeva (nu mai stiu unde) ca aceasta specie de orhidee are totusi o limita de viata de aproximativ 5 ani. Sa fie aceasta cauza? Mi se pare totusi ca ar trebui sa fie altul motivul....Este foarte adevarat ca toate aceste plante nu mi-au mai inflorit de aproape 8 luni.
Radacinile sunt ok. Si eu tot la o ciuperca ma gandesc, dar nu am gasit care.
Nu cred ca e vreo imbatranire pentru ca desi se spun multe nu trebuie sa le credem pe toate.Rata de viata a unei phale e pana la urma in functie de conditiile pe care i le oferim.
Asa deci frunzele sunt aspre.
Hmm si eu m-am tot uitat pe un ghid al daunatorilor la orhidee si numai nu le dau de capat.
Sigur e o ciuperca pentru ca altceva nu mi se pare a fi dar ce mi se pare ciudat e ca a aparut la toate 5 phalele chiar daca nu era una langa cealalta.
De obicei ciupercile apar daca e aerul prea uscat sau prea umed daca exista o doza prea mare de depuneri de minerale la radacini si alte si alte n cauze duc la asa ceva.
Dar ma mai documetez ca trebuie sa le facem bine pe frumoasele tale.
 

andumi

New Member
Multumesc frumos pentru efort!

Din tot ce mi-ai spus pana acum, cred ca singura posibilitate pe langa cea a unei ciuperci, este a a erului poate prea uscat. Ma gandesc ca acel calorifer, fiind cald pe timpul iernii, poate a daunat cumva florilor mele. Chiar daca le-am udat, aerul cald si uscat e un posibil vinovat. E ciudat insa ca problema o am si la plante care nu au fost in imediata apropiere a caloriferului.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere si acum nu o sa am somn pana nu descopar cat de cat ce ar putea fi.Mi-ai dat o tema de casa.
Totusi nu stiu daca de la aerul uscat ar fi trebuit sa ajunga plantele asa.
Dar spuneai ca mai ai aceiasi problema si cu alte plante care nu sunt langa calorifer deci se prea poate sa fie ceva ciuperca pana la urma.
O sa ma mai documetez si eu si revin cu ce am mai gasit.
:wink:
Stiu ca tii mult la ele si sper din tot sufletul sa le gasim cauza si sa le faci bine!Sau macar sa gasim unde ai gresit cu ele ca pe viitor sa previi acest lucru.
 
Buna seara,
Dupa parerea mea, problema prezentata de andumi este provocata de acarienii rosii (red spider mites) care ataca in colonii si produc exact aceste simptome.
Cauzele aparitiei si dispersiei lor sunt aerul cald si uscat, exact asa cum au stat aceste plante.
Ca prima masura, pana la achizitionarea unui acaricid de la o farmacie fitosanitara, frunzele se sterg cu alcool industrial sau cu spirt medicinal. Pe o carpa sau un tampon demachiant se aplica spirtul (alb sau medicinal), dupa care se sterge cu grija fiecare frunza, pe ambele fete. Pe vata ar trebui sa se depuna un strat usor portocaliu, semn ca dusmanii au fost nimiciti. Tratamentul se repeta la 2-3 zile pana la disparitia simptomelor.
Este esentiala izolarea plantelor bolnave, precum si asigurarea unui climat umed si racoros (max. 20 de grade). Plantele se pulverizeaza zilnic pe frunze, pentru a evita o noua infestare.
Succes!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Initial si eu m-am gandit la ei dar totusi tind sa cred ca e ceva mai mult de atat.In orice caz Andrei incearca cele indicate de Greenfingers si tine-ne la curent cu ce s-a mai intamplat.
Si neaparat tine-le la distanta de celelalte flori pana se repara aceasta problema.
 

Edelweiss

Active Member
Pai trips-ii sug seva din celule....si apar gaurele...frunza arata ca o hartie creponata sau sugativa... se poate ca petele alea sa fie de la ciuperci.
Adica 2 infectii. Trips-ii mai transmit si virusi.
 

Edelweiss

Active Member
Daca rcunosti ceva de aici (simptome) spune. Vedem apoi.

Frunzele sunt, galbene sau zbârcite.

Florile sunt galbene şi cad înainte de a fi desfacute sau la scurt timp după ce acestea au crescut.

Există pete galbene, maro pe frunze.

Există paraziţi de origine animală

Frunzele au găuri şi / sau benzi erodate.

Marginilele de frunze sunt erodate , ca rupte.

Partea inferioara a frunzei este gri argintiu.

Există pete negre pe flori.

Frunzele arata ca un acordeon.

Pe frunze şi / sau tulpini de flori sunt picăturile de lipicioase

Nu a mai inflorit mai mult de un an
 

Edelweiss

Active Member
Avem de ales intre tripsi si paianjen rosu.
Deci: e frunza ca o sugativa sau are si luciu argintiu?
Daca pare argintiu este din cauza aerului care intra in straturile superioare ale frunzei in combinastie cu unele substante "emise" de paianjenul rosu.
 

Kati

Active Member
Ma bag si eu ca musca in lapte, si ii dau dreptate lui Greenfingers. Si dupa parerea mea sunt acarieni. Ca o mai fi si o ciupreca (partea aceea maronie) pe deasupra - nu spun ca nu e. Insa in general acarienii "reusesc" sa strice frunzele in felul in care arata acele frunze de phale.
Dar daca sunt acarieni, se vad cu o lupa, te-ai uitat pe spatele frunzelor, Andumi?
 

andumi

New Member
sa le luam pe rand....

In primul rand le multumesc tuturor care mi-au dat o mana de ajutor si sper sa o pot si eu intoarce candva....sau daca ma gandesc bine, sper sa nu aveti nevoie de asa ceva... :D

@greenfingers. Multumesc frumos pentru sfat. Cred ca ai avut dreptate, cel putin in privinta acarienilor rosii. Am avut aceasta problema la una din plantele mele (un mandarin pitic, aflat pe balcon de data asta, dar probabil ca s-au mutat si la orhidee...). Am verificat pe frunze, si intradevar au ramas urme usoare portocalii la stergerea lor. Am inceput si un tratament cu solutie de OMITE care este impotriva acestor acarieni nesuferiti. Cu aceeasi solutie mi-am tratat si mandarinul si acum este super ok. Am izolat toate plantele cu problema.

@edelweiss. Este posibil sa fie si tripsi. Nu am mai avut asa ceva, dar intradevar, frunzele sunt supte de seva. Si ce ma enerveaza ca in special frunzele mari, sanatoase si puternice. Dintre simptomele enumerate de tine, eu le am pe urmatoarele:
Frunzele sunt, galbene sau zbârcite.
Există pete galbene, maro pe frunze
Pe frunze şi / sau tulpini de flori sunt picăturile de lipicioase
Nu a mai inflorit mai mult de un an

Frunzele sunt ca o sugativa, le-ai descris foarte bine. Luciu nu au, deci nici macar argintiu.

@kati. Orice sfat si parere este binevenit. M-am uitat si cu lupa si nu am vazut nimic miscator. Insa si eu cred ca edelweiss are dreptate, pentru ca urmele portocalii ramase pe carpa cu care am sters frunzele sunt clare.

Multumesc inca o data tuturor si va tin la curent cu evolutia.
 
Ma bucur ca am putut fi de folos. In general, nu dau sfaturi altora daca nu m-am ciocnit de problema respectiva si nu am rezolvat-o in modul pe care il propun.
Andumi, sper ca plantele tale sa infloreasca in curand. Daca le muti intr-o zona ceva mai racoroasa, impusti doi iepuri...scapi si de acarieni, initiezi si tija florala la phalaenopsis.Tin pumnii sa scapi de uraciosi!
 

Kati

Active Member
Andumi, nu uita sa pulverizezi cu Omite (sau alt acaricid) toate plantele din incapere, indiferent cat de aproape sau departe stau una de alta. Si daca cumva ai mutat vreo planta in alta incapere, pulverizezi totul si dincolo, altfel risti sa infectezi si alte plante. Acarienii sunt tare pacatosi :(
 

MariaRaluca

Member
gradinar1 a spus:
MariaRaluca a spus:
http://raluca14.sunphoto.ro/Orhidee/13280682

Am si eu o problema pe care am tot ignorat-o/crezut ca s-a rezolvat, dar vad ca se extinde...
Am luat o cambria de la o florarie, care a venit cu niste purici, care au parasit definitiv cambria, si au trecut pe phalenopsis. Ii am de mai bine de 1 an, spal frunzele, am dat si cu un sparay insecticid (ce am gasit pe piata: 0.06% pyrethins, 0.003 delthametrine, 0.3% piperonyl butoxide) nu ii extermina... tot mai invie ei de undeva... Am observat ca pe alte plante invecinate precum violete si gloxinii nu trec. Doar pe phalenopsis stau. Prefera dosul frunzei pt cuib si apoi imi ataca bobocii si florile.
As aprecia f f f mult un sfat care sa ma ajute sa scap definitiv de ei...
In poza de sus e paduchele...
Am si eu doua phale cu problema asta - deocamdata le-am curatat manual, cu spirt diluat...cu foarte mare grija si repeti operatia saptamanal.
Oricum, izoleaza floarea, sa nu infecteze si alte flori.
Incearca intai sa cureti f bine - eu folosesc dischete demachiante si betisoare de urechi dar ai grija ca lanosii o sa-i gasesti si pe flori si pe frunze, pe fata posterioara a acestora, si in fct de stadiul de dezvoltare sunt de marimi diferite.

Apoi incerci si cu mospilan - stropiri repetate, pana elimini cauza
Bine spui... stropiri repetate... ca dupa prima stropire la o saptamana am mai gasit un purice miscand pe acolo, si iar am aplicat solutia de mospilan, acum sa vad de cate ori o sa trebuiasca sa le stropesc pana mor cu totii...
Multumesc tuturor pentru sfaturi !
 

angela draganoiu

Active Member
daca e vorba de lanosi eu am scapat de ei cu DECIS.
atentie izoleaza planta pt ca astia circula de la o planta la alta mai ceva ca pe bulevard.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus