Probleme cu Hibiscusul

iza1202

Member
bibacj a spus:
Ii mutati cu tot balotul de pamant sau cum procedati?
Cu totul . Dar trebuie sa-i schimbi din ghivecele alea minuscule, completand cu turba au si ei putere sa se dezvolte in continuare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stati asa ca nu e chiar asa: plantele au atat ghivece de transport cat si pamant de transport. Daca voi schimbati ghiveciul si doar completati pamant proaspat pe langa coletul existent, privati plantele de anumite minerale. Rar se intampla ca acel pamant sa fie unul de calitate care sa si poata hrani planta vreme indelungata.

Mutati cu colet doar daca planta este intr-o stare delicata, doar daca deranjatul radacinilor ar omora-o. Urmand ca dupa ce-si mai revine sa faceti o transplantare mai riguroasa.

Eu asa zic si asa fac.
Fiecare procedeaza cum crede.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ia-o incet si cu grija. Scoate ghiveciul, indreapta radacinile de la baza, scutura pamantul progresiv, cat de mult poti.
 

roxy

Member
anul asta, pe langa musculitele albe, hibi sunt atacati de niste insecte verzi si negre. aveti aceeasi problema sau doar la mine au luat-o razna gazele astea?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Toate gazele cunoscute si necunoscute s-au adunat anul asta la mine in balcon. E o batalie acerba intre mine si ele. :x
 

miha

Member
Sincer...e primul an in care am remarcat si eu respectivele insecte pe ei...eu ii tin toata vara afara ...si n-am avut probleme cu ei pana anul asta...ma gandeam ca or fi venit de la trandafirii din gradina... :? :? Oricum i-am stropit cu insecticid...si acum astept sa vad...urmarea...sper sa urmeze si flori... :D
 

bibacj

Member
Am schimbat ghivecele lasand intact balotul de pamant, cu toate astea vreo 2-3 hibi au acum frunzele vestejite. Nu stiu care e cauza si ce pot sa le fac. Nu as vrea sa ii pierd.
 
si al meu este la fel...acelasi despre care am vb mai sus..
ieri am umblat iar la el...sa vad cum are radacinile...deoarece partea din el ce s a uscat a avut aceleasi simptome...si radacini uscate
Astea 2 parti ramase au radacini ok...nu stiu ce naiba au :(
 

bibacj

Member
Eu am decis sa le tai cate un lastar sa mai am macar pentru inlocuit. Ce metoda imi recomandati pt inradacinare?
 

AngelEyes

Member
Isi vor reveni sigur daca ai rabdare cu ei si nu ii uzi prea mult :D Daca ii si tai acum vor suferi si mai mult si risti sa ii pierzi...ai mei si-au revenit in 3 saptamani dupa schimbatul pamantului,iar acum au chiar si bobocei :wink:
 
Ce fel de analiza? si ce anumea au? pericol de a transmite si altor plante?
Al meu este tot pleostit...astept din moment in moment sa nu l mai am...singurul meu hibi..si e pe duca! :(
 

AngelEyes

Member
De ce e pleostit ? Tot schimbarea pamantului? Si eu am crezut ca ii voi pierde pe toti 3....insa nu a fost asa,spre fericirea mea.Intr-o luna au redevenit superbi si in plus au fiecare cate un bobocel acum.Asa ca nu va pierdeti speranta...
 
nu stiu de ce este pleostit...isa nu vad nici o imbunatatire la el.
Initial in ghiveci au fost 3 radacini....una s-a pleostit...si am decis sa i schimb vasul...ca avea radacinile scoase prin gaurile ghiveciului.Umbland in pamant, am observat ca radacina celui pleostit era uscata. Am scos pe ceilalti doi...am curatat cat de mult am putut pamantul..si i am plantat in florimo univesal..cam o sapt de la plantarea asta...erau ok...dupa...au inceput sa se pleosteasca...nu ii ud...pamantul pare inca ud..doar ii stropesc zilnic..si probabil se mai uda si solul..nu i in soare...sta undeva pe un balcon orientat spre est...jos...sa nu l bata soarele...
Multumesc pt incurajare, insa cumva sunt constienta ca se va duce...imi pare rau ca nu am apucat sa l vad calumea inflorit..cred ca este Sunny Cities Napoli..insa nu s sigura deoarece am vazut doar 2 flori imediat dupa cumparare...si nu am apucat sa identific.
 

AngelEyes

Member
Nu-i lasa nici fara apa...pamantul ala tinde sa para ud,insa nu retine mai deloc apa.Eu il amestec cu pamant de gradina si de padure in proportie de 1:1:1.
 

Roxana

Active Member
Si la mine este la fel. Hibi cel mic are frunzele galbene si este tot timpul pleostit. Ma gandesc ca ar putea sa aiba ceva la radacini. Cred ca este bine sa-l transplantez.
 
Sus