Rozmarinul

Manu27

New Member
Bine v-am gasit la sectiunea rozmarin.
Sunt de numai o zi fericita posesoare a unui rozmarin in ghiveci (incerc sa ii fac o poza in weekend si o voi posta). Credeti ca as putea sa il transplantez deja in gradina? Doamna de la care l-am cumparat a spus ca se poate cu atat mai mult cu cat ii ies deja radacinile din ghiveci.
Oare as putea sa incerc sa inradacinez si cativa lastari rupti de la el avand in vedere ca e destul de des?
Imi doresc foarte mult sa am succes cu el dar sunt incepatoare :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In gradina,desigur.Pamint mai nisipos si fara apa multa .Iti spune Stan Patitul :mrgreen: care a pierdut ditamai tufa din cauze..... acvatice :wink:
Acum am unul care a trecut cu bine iarna si care are deja lastari noi.
 

Manu27

New Member
Gabiuta a spus:
In gradina,desigur.Pamint mai nisipos si fara apa multa .Iti spune Stan Patitul :mrgreen: care a pierdut ditamai tufa din cauze..... acvatice :wink:
Acum am unul care a trecut cu bine iarna si care are deja lastari noi.
Multumesc :*
 

anknic

Active Member
mie mi-au decedat pana la urma amandoi (unul era la ghivec si unul din seminte), asa ca ma duc sa iau o caserola din aia cu rozmarin sa inradacinez.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine evident ca a inghetat cel din gradina, la -25 de grade, desi avea plapuma de paie si sac de rafie :| Asa ca mai am unul in ghiveci, asta acolo si ramane :mrgreen:
 

anknic

Active Member
mie aia cumparati in ghiveci mi s-au uscat in casa/pe balcon...daca i-am mutat repede in gradina au rezistat...pana la inghet.

pe balcon am prins din lastari si unul l-am tinut de a crescut ditamai tufa, cum l-am bagat toamna in casa s-a uscat.

poate sa mai incerc alte locuri in gradina...sau poate sa incerc sa ii iernez undeva mai la rece.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iarna nu-i place la caldura, eu l-am tinut la o vecina, intr-o camera neincalzita (dar unde nu ingheta), pe pervazul geamului. Iarna vrea racoare si lumina si apa putina
 

anknic

Active Member
ma gandeam io, doar ca pe mine ma enerveaza tare plantele care trebe scoase toamna si iernate altundeva decat in gradina..

deja am stres cu gladiolele mamei si daliile lui tata...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La Claude este probabil o iarna foarte aspra dar la tine Anca nu vad de ce sa nu reziste in gradina.
Important cred,din constatari personale este sa nu il prinda frigul cu pamintul ud in jur.Eu l-am avut cu pet pus cind pamintul din gradina era uscat.Dopul petului l-am pus tirziu cind temperaturile erau mult sub minus.Dar o perioada a rezistat fara dop.Iar acum arata super cu ramurele noi.
 

camic

Member
Cum mai stati cu rozmarinul? noi am pierdut unul frumos in toamna trecuta si acum mi-a venit sotul de la piata cu tot felul de plante aromatice....numai rozmarin nu, nu am mai gasit nici la supermarket :( .
As vrea sa iau unul, dar din sursa "casnica", daca aveti de unde lua sau disponibil din cultura proprie va rog sa imi spuneti (contra cost desigur).
Multumesc :) .
 

anknic

Active Member
pai mai bine te duci tu la selgros sau alt supermarket, iei lastari in cutie (max 5 lei si ai min.10 lastari), ii cureti de frunze (nu de tot) si ii infigi in pamant cu nisip intr-un ghiveci pe care il tii la umbra si tii pamantul ud. intr-o luna vor incepe sa creasca. oricum in perioada asta e crima sa iti trimita cineva ceva cu posta cu caldurile astea...
 

camic

Member
Daca ar fi in Dorna crede-ma ca ma duceam...primul Selgros e la peste 100km. Si nici lastari nu gasesc in magazinele de aici.
Ma rog, era o idee!!! La noi e rece in perioada asta si ma gandeam ca daca au rezistat violetele pe drum va rezista si rozmarinul.
 

victoria

Active Member
camic a spus:
Cum mai stati cu rozmarinul? noi am pierdut unul frumos in toamna trecuta si acum mi-a venit sotul de la piata cu tot felul de plante aromatice....numai rozmarin nu, nu am mai gasit nici la supermarket :( .
As vrea sa iau unul, dar din sursa "casnica", daca aveti de unde lua sau disponibil din cultura proprie va rog sa imi spuneti (contra cost desigur).
Multumesc :) .
Pot sa iti trimit eu dar mai la toamna ca acum nu cred ca rezista pe drum
 

GabyHila

Member
Eu am o tufa cumparata din Ungaria. A trecut o iarna in ghiveci si in primavara am mutat-o in gradina. Ii merge excelent de atunci si am si recoltat-o de 2 ori. Am incercat sa obtin un puiet si am pus o crenguta lemnoasa in pamant. S-a prins.

La toamna cred ca le pun inapoi in ghiveci.
 
Sus