Rozmarinul

Roxana Peled

Active Member
Daca nu e in ghiveci urias si presupun ca nu e daca sta la geamul din bucatarie :) cele mai bune sunt dusurile cu apa nu foarte rece dar nici calda.
Eu ani de zile am scapat toate plantele din interior de toate lighioanele care s-au aciuat pe ele iarna cu metoda asta. Si crede-ma...am avut :hipnotizat:
Am reusit sa scap un rodiu de musculite de sera, un hibi de niste chestii neidentificate care depuneau ceva pe frunze, acelasi hibi de purici negri, si lista e luuunga.....
Il iei, il sapunesti (nu glumesc, il dai cu sampon, sapun de vase, nu cu detergent de rufe ca ala s-ar putea sa fie prea agresiv :) ) si-l speli cu dusul cu ceva presiune pana nu mai vezi picior de purice pe el. In urmatoarele zile te mai uiti si daca mai vezi vre-un purice ii mai tragi un dus. In maxim doua-trei dusuri dispare cam orice. :D

PS. evident trebuie protejat ghiveciul cu o punga ca sa nu umpli nici dusul de pamant si nici pamantul de sapun.
 

victoria222

Active Member
V-ati imracat rozmarinul cu hainuta de iarna? Am si eu unul de toata frumusetea si ar trebui sa-l protejez, mai ales ca l-am cocotat anul asta pe un strat inaltat, ca sa nu ajunga cainele si pisica la el, cu ce as putea sa-l invelesc mai bine? Credeti ca folia impermeabila e buna? Sau cea cu bule... :?
 

Roxana Peled

Active Member
S-ar putea sa nu-i placa umezeala de sub plastic. Eu nu i-am protejat cu nimic si sunt in ghivece si jardiniere. Va spun la primavara ce s-a intamplat :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am pus o sticloanta de plastic de 10 l fara dop ca e destul de marisor dar daca tu vrei o altfel de protectie pune-i altceva.O paturica,o pinza si apoi plastic.
 

Roxana Peled

Active Member
Nu cred ca rozmarinul, o planta cu frunze vesnic verzi :) , are sanse sa supravietuiasca pe intuneric chiar si pe timp de iarna.
Musuroitul, ingropatul in frunze si paturica sunt metode recomandate pentru plantele care-si pierd frunzele si nu mai fac nici un fel de fotosinteza pe timpul iernii. Nu e cazul rozmarinului. In plus tin umezeala iar umezeala pe un lemn dormant e in genere ok, nu insa si pe frunzele vesnic verzi ale unei plante mediteraneene, de clima uscata.
 

daisy111

Active Member
Am si eu un fir micut iesit in vara din samanta si astazi l-am bagat in casa,pe pervaz la bucatarie,mi-a fost teama de temp asa scazute,plus ca ninge puternic.O sa ii mearga?am facut bine ca l-am bagat la caldura? :D
 

Roxana Peled

Active Member
Eu cred ca o sa fie ok :D
Cu rozmarinul nu am incercat dar iarna trecuta am trecut un puiut de levantica prin iarna in casa si nu a avut de suferit deloc. Sunt plante destul de asemanatoare.
 

ghia_don

Active Member
Eu il tin pe pervazul de la bucatarie unde ii merge bine. Iarna trecuta a si inflorit..
Vara il scot afara, dar pentru ca am mai pierdut vreo doi in diverse experimente hibernale, iarna il aduc in casa ca sa fiu sigura ca ramine in viata :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Doina...eu am trecut de doua ori tufe de rozmarin peste iarna.Nebibilite prea mult.Petul pe cap si...atit.Cauzele deceselor au fost cu totul altele si in timpul verii,nu iarna.
 

ghia_don

Active Member
Eu am incercat in doua ierni si n-au vrut nici pace sa traiasca in gradina, apoi m-am lasat pagubasa..
 
In primavara am cumparat un ghiveci cu rozmarin si l-am plantat in gradina. Eu m-am gandit sa=l protejez peste iarna, chia daca la noi iernile sunt mai blande, De fapt au fost mai blande, pentru ca de cativa ani si la noi vine cate o perioada foarte geroasa, cu temperaturi si sub -20grade, cu strat subtire de zapada, care tine uneori destul de mult ca sa degere plantele sensibile ca leandrii, smochinii. Ma gandesc ca si rozmarinul trebuie protejat tocmai pentru ca este planta mediteraneana. :D
 

daisy111

Active Member
Multumesc pt raspuns! :hug: Pai fiind decat un firicel,tocmai de asta m-am gandt sa il trec iarna in bucatarie,de teama sa nu il pierd. :D
 

victoria222

Active Member
Multumesc pentru raspunsuri. Am rezolvat deja! Am aruncat o tona de zapada pe el si o sa tot arunc. Poate sub patura groasa de zapada va trece cu bine de geruri. E prea mare ca sa incapa sub sticla de plastic de 5 litri, dar de 10l nu am.
 

anknic

Active Member
v-am spus ca rozmarinul meu din samanta a decedat asta iarna (da' nu din cauza de frig ci...a picat pe el zapada de pe casa si l-a cam scos din pamant), pe cand celelalt luat la ghiveci a supravietuit fara nicio protectie (era in spatele casei si acolo nu cade zapada de pe casa :) )

mie mi-au murit in casa la 1 luna dupa ce i-am bagat asa ca ii tin doar in gradina...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Doina...eu am trecut de doua ori tufe de rozmarin peste iarna.Nebibilite prea mult.Petul pe cap si...atit.Cauzele deceselor au fost cu totul altele si in timpul verii,nu iarna.
Pai tu esti in sud, Gabiuto, Doina e pe unde se agata harta-n cui :rofl: Si eu am pierdut in ultimii 2 ani pe cei lasati in gradina, aveam 3 si m-am gandit ca pot experimenta, dar am ajuns la ultimul si mi-a trecut cheful de experienta, asa ca e cazat la vecina, la racoare si lumina ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Clau draga ai perfecta dreptate :rose: .Ma gindeam ca totusi...poate...Invelit bine la radacina cu ceva material gros si tulpina pina spre virf +petul va fi mai adapostit.Si nu cred chiar de loc ca ar avea de suferit.
Dar...sa nu va inervozati insa eu gindesc ca pentru un rozmarin pe care il poti lua oricind cam de oriunde ,inclusiv din supermarketuri ,nu stiu daca se merita atita efort :fluierat:
Si nu ma convingeti ca vai....am pierdut o planta.Ei...ati pierdut-o .Se poate cumpara alta.Vai...ce sufar.Va trece :mrgreen: .

Inca odata (a cita oara oare??? :gandit: )se demonstreaza ca nici o evolutie de plante nu seamana de la o regiune la alta.In aceeasi tara oricare ar fi ea nu neaparat in Ro.
 

lelia

Well-Known Member
Asa este ,cu 5 lei iti cumperi o planta mare si frumoasa de-ti ajunge pentru toate gratatele de peste an :giggle:
dar te simti altfel cand cresti o plantuta mai multi ani ,are povestea ei ,apoi ii urmaresti evolutia iarna,vara ,poti da sfaturi....
Am lasat si eu doua buc. in gradina ,acum sunt sub un strat gros de zapada ,in primavara vin cu informatii :D
 
Sus