Stapelia variegata Syn. Orbea variegata

gino

Member
Toate Stapeliadele au acest mod de a fructifica. Fructele ( bacele ) apar in anul urmator infloririi, daca florile au fost polenizate.
Semintele germineaza destul de usor, asta pentru cine vrea sa incerce, altfel planta se inmulteste foarte usor din butasi.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Acum stiu si eu! De fapt am postat, nu pentru "descoperirea" de care stia toata lumea ci pentru ca am fost impresionata de felul cum s-au deschis bacele si semintele sau desprins. Am prins acele momente ..... si m-am gandit sa impart bucuria cu cei de pe forum. Poate nu au multi norocul sa prinda floarea exact in acel moment.
 

andre

Member
Interesanta planta lui Gino, pentru ca este mai deschisa decat majoritatea.
Stapelia mea, pe care o am de mult timp, anul asta nu s-a invrednicit sa infloreasca. Probabil trebuia schimbat pamantul! :oops:
In schimb am cumparat in primavara de martisor de la niste standuri care au fost in unele puncte din capitala, o planta care abia asteptam sa infloreasca ca sa vad ce e.
Iata ca e Stapelia variegata si asa planta:
http://shaman.sunphoto.ro/Asclepidiacee ... QKZCSBYTLU
Iar florile sunt astea intunecate!...
http://shaman.sunphoto.ro/Asclepidiacee ... DPRIAJQUSC
http://shaman.sunphoto.ro/Asclepidiacee ... QCMSKAOUJI
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da. A mea este intre cele doua, asa cum e normal. Dar parca niciodata desenul nu a fost asa reusit sau acum e poza mai buna...... :? Dar toate-s frumoase. :indragostit: :D
 

gino

Member
Nu stiu daca nu cumva aceste Stapelii isi schimba coloritul florilor in decursul anilor, in functie de varsta si de conditiile de cultura...
Cred ca ar trebui urmarit acest lucru pe o perioada mai indelungata de timp...Fotografiile florilor din mai multi ani ale aceleiasi plante, vor confirma sau infirma ipoteza...
 

fixpix

Active Member
si io am una tinuta in apt. pe pervaz... s-a cam intins... si a si facut flori.
mersi ca nu a facut multe ca mi-ar fi imputzit tot apt-ul.

am exact asa cum ai tu...si mai am o chestie care a ramas cam micutza... tot din familia lor...dar a facut o floricica mica mititica. aia ce o fi... ???

nici poza nu am apucat sa ii fac ca e pe casa scarii.
 

gino

Member
Mymo, superba floarea, si altfel decat cele vizionate pana acum.
Inclin sa-i dau dreptate Andreei care propunea o colectie de Stapelia variegata cu flori diverse...
 

gino

Member
Sorina, stii cum se spune, din greseala in greseala, spre victoria finala... :D Intamplator sau nu, fotografiile puse de tine, par sa fie chiar ale unei STAPELII VARIEGATA, si nu ale unei Orbea variegata !!!
Lumea asta complicata a denumirilor plantelor, este in continua miscare si astfel nu mai stim unde sa incadram anumite plante, iar sinonimele dau mari batai de cap...
Concret ! Exista o teorie in ceea ce priveste Stapelia variegata vs. Orbea variegata. Nu stiu daca este bine sau nu, nu stiu daca s-a tinut cont de factorii genetici, oarecum esentiali in astfel de situatie...
Cert este faptul ca au fost denumite Stapelii ( variegata )cele care au inelul din centrul florii pentagonal, iar cele care au inelul rotund Orbea.
Teoria tine cont doar de aspectul vizual al florii, si probabil, nu si de cel genetic.
Din punctul meu de vedere, toate sunt Stapelia variegata, indiferent de forma inelului, sau de colorit...dar incerc sa tin cont si de tendintele in ceea ce priveste denumirile...stiti... ca in moda .... :D
 

mymo

Active Member
O astept sa infloresca anul asta ca sa pot face o comparatie,cu siguranta nu mei e la fel :gandit:
 

gino

Member
Ce te face sa crezi acest lucru ?
Si eu am indoieli in ceea ce priveste coloritul florilor in functie de varsta si conditii de cultura...Chiar sunt curios cum va fi la tine...
 

mymo

Active Member
La stapelia mea,nu am avut decat o singura floare anul trecut,era micuta,dar ma intreb daca sunt doua flori inflorite in acelas timp,ele sunt identice ca model?
 

gino

Member
Interesanta intrebarea...Logic ar fi sa fie la fel, dar cine stie ?
Mimetismul de care dau dovada aceste plante este se pare inepuizabil, atunci cand vine vorba de flori...
 

sorina

Active Member
Ma bucur ca ai facut aceste spacificatii Gino , ca h-abar n-aveam si imi sunt de folos . Intr-adevar complicat si mai ales pentru un necunoscator ca mine muuuuuuulte dintre ele mi se par la prima vedere la fel si doar citid pe ici pe colo si vazindu-le am sa invat despre ele .
 
Sus