Syringa vulgaris - Liliac

mg

Member
Pina la urma are cineva liliac rosu , galben sau albastru ??? Sau liliac care infloreste tot anul ???? Stiti un furnizor din Ro ? Eu am contactat doi care se laudau ca ar avea ceva si ...nimic pina acum .
 

Ari

Member
mg am vorbit cu ei ieri la telefon. Au si galben. Astept sa-mi trimita comanda si iti spun daca e galben sau nu .
 

iris

Active Member
Ari a spus:
mg am vorbit cu ei ieri la telefon. Au si galben. Astept sa-mi trimita comanda si iti spun daca e galben sau nu .
Galbenul pe care-l are Gardener provine de la aceeasi firma de la care sa aprovizionat si Ronaland doar ca, sunt mai mari de cat ce am cumparat eu.M-ar mira ca acestia sa aiba intradevar culoarea indicata pe eticheta atasata plantei. :wink: ( Liliacul galben pe care l-am vazut eu in Osorhei avea aceeasi eticheta de producator ca cea atasata celor cumparati de mine de la Ronaland)
 
A

Anonymous

Guest
mg a spus:
Ari a spus:
I-am contactat acum citeva zile si n-am primit raspuns . Se pare ca nu au decit culori clasice . Eu doresc ceva special !
azi am vazut la obi sau la hornabach liliac care dupa poza parea roshi
charlie joy ii zicea
cred ca mai sigur la hornbach
(ce insemna sa umbli prin magazine de plante in aceeashi zi,nu mai stii ce si unde ai vazut)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cu grija cind va luati dupa poze.... majoritatea plantelor vin din olanda. Marketingul e mai important decit rezultatul final... in consecinta in majoritate se va pune cea mai buna poza posibila pt o varietate si nu se va tine cont neaparat de cum arata planta in realitate. Liliacul galbe este un galben pal in stadiu de boboc... si infloreste crem apoi devine alb pe masura ce floarea se maturizeaza....


Elf_a a spus:
mg a spus:
Ari a spus:
I-am contactat acum citeva zile si n-am primit raspuns . Se pare ca nu au decit culori clasice . Eu doresc ceva special !
azi am vazut la obi sau la hornabach liliac care dupa poza parea roshi
charlie joy ii zicea
cred ca mai sigur la hornbach
(ce insemna sa umbli prin magazine de plante in aceeashi zi,nu mai stii ce si unde ai vazut)
 

mg

Member
Elf_a a spus:
azi am vazut la obi sau la hornabach liliac care dupa poza parea roshi
charlie joy ii zicea
cred ca mai sigur la hornbach
(ce insemna sa umbli prin magazine de plante in aceeashi zi,nu mai stii ce si unde ai vazut)
Azi am vizitat atit obi cit si hornbach ....La hornbach aveau ceva dar nu rosu . Asa parea in poza privita de la distanta ....
 

mymo

Active Member
Spuneti-mi va rog,eu pot sa-i mai ajustez coroana,adica la-as tunde cat se poate de scurt....se poate?
 

mg

Member
mymo a spus:
Spuneti-mi va rog,eu pot sa-i mai ajustez coroana,adica la-as tunde cat se poate de scurt....se poate?
De putut se poate dar iti spun din experienta ca dupa o tundere severa anul urmator este posibil sa nu infloreasca . Ai mei si dupa doi ani de la " omor " inca se resimt ....
 

sicora fabian

Active Member
Altoirea la liliac este mai dificilă şi se face ca intermediar, doar pănă altoiul face propriile rădăcini. Pentru amatori recomand înmulţirea prin drajoni.
 
Sus