Syringa vulgaris - Liliac

Dea

Active Member
sunt absolut superbi toti! Pacat ca au o perioada mai putin lunga de inflorire. Ar fi frumos sa infloreasca macar de doua ori :D
vin si eu cu inca doi, cu floare simpla
Cel alb e o nebunie de parfum, pur si simplu! :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cum al meu e mititel, m-am dus la o prietenă să simt mirosul de liliac şi uite ce am admirat, chiar dacă trecuse de apogeu: . Florile nu sunt mari, dar sunt mult mai bogate decât la cei cu flori impresionante.
 

mihai63

Member


........Inflorescenta are cam 30 de cm,pana cum nu am mai vazut asa ceva :eek:



......liliacul asta are un miros deosebit :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Fumos liliacul, eu dau in fiecare zi ture pe langa el ca sa ma imbat cu parfumul lui...da mie acum mi s-a pus pata pe ala alb, ca n-am :)
Mihai63, esti un norocos daca ala alb e al tau si pare-mi-se are si flori batute. :visator:
 

carmenushka

Active Member
Liliacul se poate inmulti din lastrai leminificati pusi sub pet? Inradacineaza? Sau trebuie musai luat cu radacina? :?
 

victoria222

Active Member
Nu inradacineaza. Eventual din butasi verzi colectati in iunie are sanse sa inradacineze, dar cea mai sigura ramane inmultirea din drajoni(cu un pic de radacina) toamna sau primavara.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu ca trebuie sa-l iei cu radacina - oricum, tufele comune, nealtoite, drajoneaza si asa poti avea cu radacina
 

carmenushka

Active Member
Stiu,l dar mi-a fost atat de greu sa scot cu radacina...e prins chiar langa gard si mai sunt si bulbi in jurul drajonilor
 

riana

Active Member
superb. am vazut si eu de vanzare si asa arata pe ambalaj dar mi-a fost frica sa cumpar, ca nu va fi asa.
 
Sus