Syringa vulgaris - Liliac

iris

Active Member
:) Azi si-au deschis florile inca trei soiuri de liliac
http://irismihnea.sunphoto.ro/Flori_de_ ... 0/14122076 are flori duble si e foarte parfumat
http://irismihnea.sunphoto.ro/Flori_de_ ... 0/14122094 anul trecut acest liliac avea o nuanta de violet cu margini albe acum am observat ca si-a schimbat culoarea e mai visiniu . Asa arata anul trecut :?
http://irismihnea.sunphoto.ro/Flori_de_ ... FCFQRDVYSD pozele sunt realizate cu aceelasi aparat deci nu poate fi vorba ca aparatul reda culorile diferit . Probabil cu cat liliacul e mai in varsta cu atat culorile sunt mai vii.
Si cel de-al treilea liliac care si-a deschis florile
http://irismihnea.sunphoto.ro/Flori_de_ ... 0/14122103 are flori simple si este foarte parfumat :indragostit:
 

aleynad

Active Member
Moderator
a inflorit si piticutul meu


are 3 tije cu flori si e prima lui inflorire adevarata :)
anul trecut s-a straduit un pic, dar nu prea i-a iesit :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iris, o adevarata colectie de soiuri, felicitari! Observ ca atunci cand iti place cate o floare, o colectionezi in toate variantele posibile...ma gandesc cat de frumos trebuie sa fie in perioada asta in gradina ta :)

Un singur soi de liliac in gradina mea, doar alb:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iris & Gradinar1,

Superbe pozele cu florile de liliac...
Se pare ca se pot obtine butasi foarte usor din ramurelelel crude..

Iata si pe la mine citiva mai maturi...unul la strada si unul in gradina. Pe cel de la strada a trebuit sa il formez sa aiba coroana la inaltime ca altfel il tot rupeau tot felul de trecatori......asa dupa 6-7 ani a ajuns sa fie suficient de inalt incit sa nu se mai agatze unii su altzii de florile lui...


 

iris

Active Member
gradinar1 a spus:
Iris, o adevarata colectie de soiuri, felicitari! Observ ca atunci cand iti place cate o floare, o colectionezi in toate variantele posibile...ma gandesc cat de frumos trebuie sa fie in perioada asta in gradina ta :)
:giggle: Imi plac florile si spre disperarea sotului care spera sa nu ma apuce damblaua cu vre-o noutate eu incerc sa adun cat mai multe soiuri dintr-o floriciune daca e posibil . :ingeras: De curand m-am pricopsit cu inca o pasiune ...... leandrii :) noroc ca, pe acestia ii pot cultiva in ghivece ca-n gradina e cam aglomerat dar mai e loc prin curte pe terase si in casa . :giggle:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Iris, o adevarata colectie de soiuri, felicitari! Observ ca atunci cand iti place cate o floare, o colectionezi in toate variantele posibile...ma gandesc cat de frumos trebuie sa fie in perioada asta in gradina ta :)

Un singur soi de liliac in gradina mea, doar alb:
Ce-ai zice de un schimb avantajos la toamna? Eu iti dau liliac albastru si tu imi dai alb? :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu vreau alb :cry: :cry:
al meu infloreste asa
deocamdata este pui, dar la maturitate face tija florala de 40-50 cm, va fi o splendoare :D
mai am un pui de liliac comun, culoare lila deschis, dar se pare ca anul acesta nu ma va bucura cu flori :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
dati un semn la toamna ca acum nu cred sa reziste sa se poata trimite prin posta.
Al meu este format copacel si nu prea stiu de ce dar nu drajoneaza deloc...nu are nici un pui prin jur...dar ieri am primit de la un domn un pui de liliac comun albastru si in gradina lui am vazut si alb.
Dansul mi-a oferit cu generozitate si alb...mi-e frica insa sa-l scot acum si mai ale ssa-l trimit prin posta.
Eu l-am plantat pe cel albastru imediat aproape in gradina mea, ieri seara...sper sa se si prinda :)

Deci, la toamna facem rost de liliac alb numai sa ma trageti de maneca. Si daca in cateva zile liliacul albastru pe care l-am plantat aseara da semne ca se prinde, week-endul viitor dau o fuga la nenea asta si va scot din gradina alb, il plantez in ghiveci si apoi ramane sa vedem cum vi-l trimit :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Daniela, numai sa putem s-o rezolvam! Aflam pana la sf saptamanii ca daca se prinde liliacul meu dau o fuga si scot puiutii week-end-ul care vine :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu v-as recomanda rabdare, acum sunt prea avansati, acum 2-3 saptamani inca se mai putea transplanta, acum nu stiu daca rezista si transportului...daca vreti sa aveti procent bun de prindere, asteptati toamna...Eu anul trecut in noiembrie am plantat vreo 10 puiuti si, cu toata iarna grea, s-au prins toti
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) pai asteptam toamna :astept:
al meu i s-au deschis complet florile, l-am pozat aseara




imi place la nebunie soiul asta de liliac, dar tot nu m-am lamurit pe net care-i denumirea lui :(
poate-l cunoasteti voi :?
 
Sus