Thunbergia

michaela

Active Member
Da! Super!- este exact cum am avut si eu.... :)
Foarte frumoasa Cornelia!
Sa ai bafta de mai multe flori si de o crestere frumoasa a ei :D
 

Simina

Active Member
La mijlocul lunii noiembrie am pus in ghiveci niste lastari inradacinati de thunbergia grandiflora.
La unul din ei am observat aseara ca ar forma un boboc. Sa fie adevarat si atat de repede? (numai ce s-au prins si au format cateva frunzulite noi)



Si ce sunt acele picaturi milimetrice de pe boboc?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa formeze boboci asa repede daca lastarul a fost taiat de pe o crenguta matura. Bobitele alea ... ma tem ca sunt semnul unei probleme: fainarea. Daca dai cu fungicid pica bobocul. Daca nu dai infloreste si apoi ai probleme cu planta. Greu de ales, nu?
 

Simina

Active Member
M-am intors la pag. 17, unde am vazut, chiar inainte de a pune intrebarea de mai sus referitoare la acele picaturi de pe boboc, o fotografie postata de tine:


Astfel am observat o asemanare intre bobocul tau si al meu.

Chiar vreau sa stiu daca are vreo problema planta, pentru ca pe primul plan e planta si nu curiozitatea mea referitoare la floare. Sigur ca imi doresc sa o vad inflorita, insa eu mai pot astepta. N-as vrea sa pierd lastarii din neglijenta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai poti face ceva: sa aplici fungicidul nu prin pulverizare ci cu pensulita pe frunze (nu pe boboc). Poate merge asa.
 

Simina

Active Member
Oricum un tratament preventiv cu fungicid, nu strica.
Am sa revin cu poze, cand va fi cazul.
 

Simina

Active Member
iudit a spus:
Cred ca a avut pina acum peste 15 flori,este adevarat ca tin mult florile,dar inca are multi boboci,imi place:
Iudit, imi spui te rog, daca bobocul se ingalbeneste pe masura ce creste?
La inceput e verde inchis, apoi are o tenta alb-galbuie.
Am 2 boboci, (de fapt 3 au fost, dar unul a cazut) sunt cam de 2 cm si si-au schimbat culoarea. Mai am sanse sa-i vad deschisi?
Pentru comparatie le-am facut acum poze:

Boboci, mici verzi:

Boboci un pic mai mari, galbeni-verzui:
 

popescu gp

Well-Known Member
thumbergia

Simina ce fel de thumbergie este caci eu am grandiflora dar floarea este bleu deschis si nu asa mov;sa fie erecta?
 

Simina

Active Member
Eu stiu ca am thunbergia grandiflora, insa nu am vazut cum arata florile caci sunt lastari prinsi din toamna si acum au boboci. De fapt lastarii au imbobocit de prin ianuarie, insa niciunul n-a ajuns la maturitate sa se deschida.

De aceea am oarece emotii pana vad prima floare la acesti lastari.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Simina,din cate tin minte e normal sa se coloreze asa bobocul.Stai linistita ca si de va pierde acei boboci,va mai face multi altii,infloreste la greu toata vara.Daca poti,pune-o la soare.
 

Simina

Active Member
Vroiam doar sa va zic ca bobocii au cazut a doua zi, a mai ramas unul verde, mic. Deci nu m-am ingrijorat degeaba.
 
Sus