Thunbergia

miki70

Active Member
Acum 2 ani le-am pus direct afara si au rasarit f tarziu, cred ca dupa 3-4 sapt. Le-am pus la ranacina unui liliac si a unui corcodus iar seminte nu am putut culege , dc nu au avut cele de jos nu m-am mai cocotat in corcodus :) Anul acesta le-am tinut in apa calda 24 ore si au iesit aproape toate, 2 ghivece a cate 8-10 plantute le-am pus la baza unei tufe de lamaita care intentionez sa o tund dupa inflorire. O sa am o tufa mare galbena la vara :)
 

v.cristina

Active Member
mikishor a spus:
Acum 2 ani le-am pus direct afara si au rasarit f tarziu, cred ca dupa 3-4 sapt. Le-am pus la ranacina unui liliac si a unui corcodus iar seminte nu am putut culege , dc nu au avut cele de jos nu m-am mai cocotat in corcodus :) Anul acesta le-am tinut in apa calda 24 ore si au iesit aproape toate, 2 ghivece a cate 8-10 plantute le-am pus la baza unei tufe de lamaita care intentionez sa o tund dupa inflorire. O sa am o tufa mare galbena la vara :)

:gandit: :gandit: :gandit: ce idee muinunata!! eu o sa incerc la baza unui liliac

mersi !! :* :* :*
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sunt tare încântată de planta asta! Sunt la prima încercare de a o creşte şi o consider o reuşită. În primăvară am pus o parte din seminţe, în interior, în pastile de turbă şi restul din plic afară, într-o jardinieră. În final am obţinut 7 plante în interior şi doar 2 în exterior. Cele din interior s-au dezvoltat mai rapid şi pe la mijlocul lui mai le-am mutat în 2 ghivece unde le-am pregătit suporturi pentru căţărat: . Le-am scos în exterior şi cam într-o lună au crescut semificativ umplând suportul. Au apărut timid şi primele floricele , iar acum se pregătesc de o înflorire semnificativă: .

Cele 2 plante mai mici crescute din start în exterior le-am plantat într-un ghiveci suspendat. Sunt mai mici deocamdată - dar şi vremea asta capricioasă a fost nemiloasă cu ele... însă au deja bobocei. :D M-am îndrăgostit deja de aceste plante!
 

popescu gp

Well-Known Member
thumbergia

Vad ca discutia se poarta despre thumbergia alata ;dar sunt si cele care nu creiaza probleme cu insamantatul-grandi flora (cu flori albastru dechis sau albe)sau alte specii
 

ilinil

Member
thumbergia

am pus si eu th. alata unele sunt pe balcon si nu au flori iar cele din gradina sunt pline de flori si tot apar altele si altele nici nu apuca una sa se usuce ca infloresc mai multe sunt o splendoare
 
D

dyayzh

Guest
Si eu...si eu .....




Ce-mi place mult la planta asta este ca e copacel nu agatatoare ca suratele ei :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
thumbergia

Dupa floare ar fi thumbergia grandiflora dare nu stiu de ce este asa inchisa la culoare ;floarea este bleu sau alba la ce am eu,insa anul aceste inca nu au inflorit
 
D

dyayzh

Guest
A mea nu e grandiflora, e mov inchis catifelat. Dar imi place ca e copacel :wink: :D
Grandiflora am incercat sa prind dar nu am avut succes :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cea de acum 2 ani asa era.Asta am comandat-o anul asta de la Bakker.

Si acum ca ai zis,am dat cautare dupa ea si tind sa cred ca e Battiscombei nu grandiflora.
 
D

dyayzh

Guest
Si eu am patit-o cu asa numita grandiflora de la Metro. Era Battiscombei in toata regula cand a inflorit :(
 

victoria222

Active Member
Foarte frumoasa Suzana!... si ce foliaj fain are.

Apropo de Thumbergia, am o bara de vre-o 3m de care e legat hamacul si ma gandeam sa fac ceva cu el...Thumbergia se catara pe ea daca o rog frumos?
Asta e bara:
:gandit:
 
Sus