Thunbergia

Simina

Active Member
Ieri a cazut si ultimul bobocel. Se pare ca ceva nu-i place. Insa frunzele sunt ok. Oricum sunt lastari tineri, au timp sa creasca si sa infloreasca.
 

nick1971

Active Member
eu am pus in ghivece si au rasarit repede, dar cam firave, nu stiu cam cat se fac ca nu am mai avut, dar daca vrei sa fie ghiveciul bogat, la cum le-am vazut eu, la 20 cm as pune vreo 4 -6 plante, mai asteapta pareri totusi :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Linistita lasa cat mai multe plante.Cu timpul,daca ti se par prea dese,le poti scoate.
 

Simina

Active Member
Sa va mai spun despre thunbergia mea. Dupa ce si-a scuturat toti bobocii a lastarit frumos. I-am facut un semicerc din sarma sa se agate. Sigur intr-o zi ma va bucura si cu flori.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Sigur va inflori!Si dupa ce va incepe,ai sa vezi,nu o sa se mai opreasca din facut floricele.
 

popescu gp

Well-Known Member
thumbergia

Nu am inteles despre care thumbergia este vorba :alata care este anuala sau de grandiflora sau de gregorii etc.Fiecare are dezvoltarea ei si vara au nevoie de multa lumina si caldura
 

IZA

Active Member
Esti o fericita atunci una din putinele fericite care o are! Sa creasca mare sa ne-o arati si noua! Eu am din cealalta dar e printre preferatele mele. :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am comandat si eu ,thunbergia grandiflora de la Bakker,dar inca nu mi-a venit coletul. :cry:
 

miki70

Active Member
Multumesc pt raspunsuri :rose: :rose: :rose:
Am 4 ghivecele a cate 8-10 plantute in ele si 2 vreau sa le pun in ghivece mai mari iar 2 direct in pamant afara. Ghivecele le voi scoate tot afara dar la sf toamnei le voi baga in casa pt a le ierna.
 

Fleur

Active Member
Mie mi se pare ca nu merita sa te chinui cu ea la iarna, fiindca trebuie tinuta la peste 15-16 grade iar planta tanara creste mai viguros ca cea batrana. Eu am avut una iesita in vasul unui hibiscus si am lasat-o acolo ca nu m-a deranjat dar nici n-a fost asa spectaculoasa in anul urmator.
 

miki70

Active Member
Fleur anul trecut nu mi-a iesit nici o samanta de aceea ma gandeam la iernez un ghiveci.
 

Fleur

Active Member
Din semintele pe care le vei recolta tu anul asta iti vor iesi toate plantele. Cele de la plic au un procent redus de rasarire :)
 

Fleur

Active Member
Sunt perioade in care nu face seminte, si mai ales nu toate florile fac seminte iar cand fac trebuie sa le pazesti pana se coc :) Anul trecut insa a facut seminte destule si am avut numai 3 fire intr-un ghiveci combinate cu muscate.
 
Sus