Thunbergia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La anu' Lili,la anu' sper sa fie mai multe.Pina atunci ma multumesc cu una+copilul aferent :rofl:
 

albela

Active Member
Am pus si eu seminte la incoltit de diverse flori acum 2 saptamani. Singurele care nu au iesit nici cum sunt passiflora si thunbergia alata. La passiflora am inteles pentru ca am aflat ca germineaza foarte greu, dar thunbergia??? Asta inseamna ca semintele nu sunt bune?
 

adrianam

Well-Known Member
Am citit ca si thunbergia alata germineaza de obicei intre 14-21 zile, daca o tii la temperatura 20-25 gr.C.
Asa ca nu pierde speranta! :D
 

albela

Active Member
Da, am sa astept cu rabdare sa germineze si apoi sa le plantez afara cand se incalzeste. daca nu o sa mearga asa am sa pun semintele direct afara in aprilie.
 

adrianam

Well-Known Member
Sa ne tii la curent cu evolutia! :D

Vreu si eu sa pun cateva seminte, sa vad unde mai gasesc loc! :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie mi-au germinat cam in doua saptamini(parca chiar mai putin).Succes fetelor!!! :D
Eu astept sa vad cum evolueza cele transplantate in ghiveci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Albela sa stii ca pot spune ca am avut noroc.De obicei germineaza greu.Daca mai ai citeva ramase mai incearca sa mai pui odata.Eu iti tin pumnii strinsi.Si daca nu si nu si daca ale mele vor deveni viguroase :) (Doamne ajuta) sa stii ca o sa ai de la mine :) cu tot dragul.
 

albela

Active Member
Ce draguta poti sa fii :indragostit: Dar nu ma las eu asa usor. :idea: Dar daca le-as pune putin la inmuiat inainte? A incercat cineva?
 

Tina

Active Member
Eu le-am pus pe ale mele in balcon, adica la vreo 15-17 grade.. cred ca au o luna de cind le-am semanat, dar nu dau nici un semn ca ar vrea sa iasa.. :cry: :cry:
 

Fleur

Active Member
Daca sunt de cumparat rasar f greu, cred ca sunt vechi. Eu de vreo 2 ani pun din cele recoltate de la plantele mele si rasar intr-o saptamana la temperatura din dormitor 22-23*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Semintele eu le-am avut din comert.Am aruncat pliculetul si nu mai stiu firma dar "productia" a fost in proportie de 90%.Deci chiar ma pot considera norocoasa :D
 
A

Anonymous

Guest
Le-ai tinut in apa calda inainte de a le pune in pamant? Cred ca acesta e secretul rasaririi la Suzana cu ochi negri.
 
A

Anonymous

Guest
Eu asa am avut succes cu ele. Le-am tinut 24 de ore intr-un termos cu apa calda si apoi le-am plantat. Acum, din 14 seminte, dupa aproximativ 2 saptamani, vad ca au rasarit vreo 9. Raportul mi se pare bun.
 

albela

Active Member
Am facut si eu asa la passiflora acum 3 zile. Am sa incerc si cu suzana asta incapatanata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am promis o poza si cu grandiflora .
ele sunt cinci din rasadurile de alata transferate in ghiveci suspendat.Le tin inca cu pet dar pentru poza de vedeta.......am scos palariuta :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Vezi Gabiuta cum ti se indeplinesc tie visele pentru ca esti cuminte, buna si sari in ajutor??? Sa-ti traiasca grandiflora !!!
 
Sus