Thunbergia

Luciana35

Member
Si eu am luat tot de la Starsem si au fost bune au iesit in proportie de 80%. E prima data cand pun seminte de Suzana, nu am gasit seminte pana anul asta. Sper sa ajunga sa infloreasca, am inteles ca sunt un pic mofturoase.
 

albela

Active Member
Cred ca renunt la ideea ca voi mai obtine vreo planta din semintele de alata. Le-am plantat in casa pe la inceputul lui martie, si apoi pe 20 martie inca o tura si nu a iesit absolut nimic. Am pus si afara de vreo 3 saptamani si tot nimic.
 
D

dyayzh

Guest
Eu pe net am vazut si mov...cine stie...cum spui tu Cornelia, e posibil sa fie battiscombei
 
D

dyayzh

Guest
Daca nu as avea ce face as ..m-as duce la magazin si as face reclamatie :rofl: Ca asa mare scria pe eticheta grandiflora.........
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lasa Dya ca e frumoasa si asta :) .A mea e mai lenesa.In schimb Suzana e vrednicuta.Da mereu lastari noi dar fiind atirnata nu prea vad daca are si boboci :mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Stai sa vedem de care o fi a mea,ca doar e de la Bakker!Si scria mare Thunbergia grandiflora.
 

miki70

Active Member
Am plantat si eu in casa pe 17 mai. Astept sa vad dc ises ceva. Le-am pus mai la suprafata , am presarat putin pamant peste ele. Pe primele le-am pus mai adanc si nu a iesit nici una. :(
 

ghia_don

Active Member
Dya, e foarte frumoasa si asta, sa-ti traiasca!!!
Si nu fi suparata , ca dupa cum te stiu de perseverenta, vei avea si grandiflora :) ...iti tin pumnii :D
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc mult pentru aprecieri.Chiar e frumoasa chiar daca mi-a spulberat visul grandoman de grandiflora :rofl: Doina...ai dreptate...am sa caut si grandiflora..musai sa am ca tare-i frumoasa...
 

albela

Active Member
Are cineva prin album poze cu boboci de grandiflora? A mea a format ceva la baza frunzelor dar arata cam ciudat.
 
D

dyayzh

Guest
Albela...eu credeam ca am grandiflora..pot sa-ti spun ca bobocii sunt la baza frunzelor, ca niste frunzulite mici si alungite care cresc repede.
 

albela

Active Member
Dya, m-am uitat la pozele tale si ceea ce am eu cred ca este la fel cu ~grandiflora~ ta, iar ceea ce a crescut la mine sub frunze sunt boboci asa cum apare si la tine in poze.
 
D

dyayzh

Guest
Nu e nimic daca nu e grandiflora, Albela draga...e frumoasa tare si asa :D
 

albela

Active Member
Pe mine nu ma deranjeaza absolut deloc. Eu nu am vrut neaparat o nuanta anume ci doar o floare frumoasa care sa imi coloreze terasa. :D
 

albela

Active Member
Cred ca a rasarit o alata :D . Nu sunt sigura pt ca am amestecat paharele cu alata si passiflora :oops: .
 

miki70

Active Member
La mine inca nu a iesit nimic. O fi prea devreme? Sunt puse pe 17 mai in ghivece mici in casa.
 

albela

Active Member
Draga mea ale mele erau puse de prin martie nici nu mai credeam ca mai iese ceva. Cred ca mai ai de asteptat si tu...
 
Sus