Thunbergia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga mea Violeta:am din amindoua :rofl: .
Dupa cum zicea Dya................am fost cuminte :rofl: ,buna :) si sar in ajutor :wink: .
In ghiveciul verde din prima poza este grandiflora iar in a doua poza sunt rasadurile de alata. :oops: .

Aaaaaaaaaaaa........si mi-am amintit ce fel de seminte erau:unguresti de la GARAFARM.
 

albela

Active Member
Da, Gabiuta, dar din pacate nici un semn :( . Sambata am plantat si afara in pamant si in jardiniere celelalte seminte care au ramas. Sper sa iasa ceva din toate astea pentru ca imi place foarte mult aceasta planta.
 

albela

Active Member
Am cumparat o grandiflora. Sper sa patesc ca si cu passi. Dupa ce am cumparat o planta mi-au rasarit si semintele, asa ca acum am 4 passiflore.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am scos-o de vreo trei saptamini bune.In ploaie,in soare,in nopti reci,etc...............Creste frumos dar s-a dezvoltat mult mai incet decit a Tinei care a fost in interior.
 
Dya se inmulteste simplu: lastar pus in pamant cu sticla in cap. Eu am capatat un lastar, l-am pus la prins pe la sfarsitul lui martie si acum deja are radacinute. Il mai tin putin si trec la adaptare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum.......sa o zicem pe-a dreapta:Alina are miini fermecate.Pe ce pune ea mina se prinde :D indiferent ce lastar ar fi din cea mai fitzoasa planta :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: Vintul de ieri mi-a darimat ghiveciul cu grandiflora si mi-a rupt un lastar.Nu am observat decit azi dupa-amiaza.Din fericire avea doi dar tot imi pare rau :( .Cel rupt era cazut si putin "ofilit",necajit dar o sa-l pun in pamint sa vad ce se intimpla cu el.........

Oricum abia astept sa fie asa:
http://www.californiagardens.com/Plant_ ... iflora.htm
oare :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Creste :rofl: .Lastarul cazut l-am pus la inradacinat fiindca si-a revenit dupa ce a stat doua zile in apa.Pina la flori.........ohohoooooooooo...mai este.
 

miki70

Active Member
eu am pus seminte de Thumbergia alata direct in gradina acum o luna si nu a iesit nimic. Cred ca le-am pus prea adanc :( . E tarziu sa mai pun acum? Voi cum le platati? Tb sa le pun pet?
 
D

dyayzh

Guest
Thumbergia grandiflora mea are boboci :D Sper sa reziste ca e cam frigut afara cu ploile astea si credeti-ma...abia astept sa vad o floare macar :wink:
 

Luciana35

Member
Mikishor, eu am pus semintele de Suzana in paharute de plastic si le-am tinut la caldura. Au incoltit dupa vreo 7 zile, dar daca sunt afara probabil incoltesc mai greu. Totusi mi se cam mult o luna, dar cine stie , poate o sa incolteasca pana la urma.Eu le-am dus cu tot cu paharute afara iar in zilele care urmeaza am sa le plantez in curte.
 

albela

Active Member
Eu nu am reusit sa obtin nici o plantuta dintr-un plic intreg de alata. Le-am plantat si in pahare si puse la inmuiat in termos si direct afara. Absolut nimic :( . In schimb am cumparat o grandiflora care arata f. bine.
 

miki70

Active Member
Luciana o sa-mi cumpar iar seminte pt ca nu cred ca o sa mai iasa ceva din cele plantate acum o luna. Anul acesta am luat de la Mefim Agro iar anul trecut de la Starsem au iesit . Nu am mai gasit de la Starsem :( . Imi place tare mult floricica asta si mi-o doresc f mult.
 
Sus