Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmmm am tot citit topicul asta si deja cred ca o iau razna.
v-am zis ca am primit si eu o Vanda si sunt cu ochii pe ea in fiecare zi mai ales ca a fost aruncata intr-un depozit de flori si neingrijita ca vai de ea.
maine o sa pun poze cu ea ca sa imi ziceti daca e ok sau ce nu este ok.
are cateva radacini mai maronii care ma gandesc ca sunt putrede.
am taiat cateva chiar cand am primit-o dar nu am indraznit sa tai tot ca mi-a fost frica sa nu ii fac ceva.

din cate am observat ii crete o frunza atat ei cat si puiutului si am mai vazut si cateva radacini noi semn ca totusi incepe sa isi revina.
si totusi din ce am vazut eu in pozele voastre a mea mi se pare ca este un fel de Cenusereasa.


maine revin cu poze si pleaseee am nevoie de sfaturi!


multumesc tare tare
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia, asteptam poze sa vedem despre ce este vorba...Sper sa ai parte de ea mult timp de acum incolo chiar daca este putin suferinda.
 

IRINA2714

Member
e a doua vanda reinflorita
la prima au trecut florile si iar are tija
in plus mai am la cea rozalie tija ...o sa pun poze cand mai cresc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi de info
poti mari poza(de fapt pozele)- in dreapta pozei este o lupa si cu mouse-ul pe poza dai click pt a o mari cat vrei.
nu acolo e locul ei ci mai in fata.
sta in fata geamului de la balcon-e spre sud si vad ca ii merge ok de cand e la mine
acum sper sa isi mai dea un pic drumul.
mi se pare ca are putine radacini fata de ce am vazut eu la voi.
dar nu ma mir ca saracuta de ea a trecut prin multe.
mersi de informatii!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
aaa am inteles
revin diseara cu alte poze atunci

numai bine!
Am vazut ca ai facut mai multe poze cu ea. Intr-adevar nu arata grozav la radacini.Insa planta este verde si viguroasa.Stai linistita ca o sa inceapa sa creasca iarasi radacinile. Eu cred ca vei avea parte de ea mult timp de acum incolo pentru ca este destul de mare. Cred ca face flori superbe! Daca nu o uzi pe frunze nu vei avea probleme cu ea. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
mutumec inca o data de sfaturi.
si eu sunt tare curioasa ce culoare are pentru ca nu era inflorita.
se vede la ea o veche tija uscata dar atat deocamdata.
oricum sper sa isi revina radacinile macar si pe urma sa sper si eu la o floricica.
de udat pe frunze am udat-o imediat dupa ce am ajuns acasa cu ea pentru ca era plina de praf dar de atunci nu.
si asta de teama sa nu ii afecteze apa puiutul pe care il are ca stiu ca nu e ok sa ii intre apa in rozeta frunzelor.

v-am pupat si sa aveti si voi parte de vandele voastre ca sunt superbe!
 

CristianG

Well-Known Member
IRINA2714 a spus:
cristian eu pe ale mele pe toate le stropesc pe frunze, tu nu le uzi deloc e frunze?
Nu le ud deloc pe frunze.De fapt Iulia a amintit acest lucru intr-o postare trecuta ca trebuie sa ne ferim de udatul pe frunze.Odata ce picaturile de pe frunze se preling la tulpina, nu mai poti sa faci mare lucru. Eventual te rogi sa nu pateasca nimic. Doar radacinile le ud cu apa.Vandele stand in vase, au suficienta umiditate ca sa le mai stropesc cu apa pe frunze.Nu este necesar...Nu am facut acest lucru toata vara si nu au patit nimic. Sunt verzi si nu au cazut frunzele... :D
 

IRINA2714

Member
eu le stropesc zilnic, le pulverizez dimineata
pana seara apa se evapora
si ale mele sunt foarte bine si infloresc s-a vazut
asa ca in ce priveste stopitul ...eu aplic aceasta metoda
 

CristianG

Well-Known Member
IRINA2714 a spus:
eu le stropesc zilnic, le pulverizez dimineata
pana seara apa se evapora
si ale mele sunt foarte bine si infloresc s-a vazut
asa ca in ce priveste stopitul ...eu aplic aceasta metoda
Daca zici tu...Nimic de comentat. Eu spun doar ceea ce spun altii. Stiu din proprie experienta ca nu este recomandat sa stropesti cu apa frunzele Vandelor. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
vin si eu ca cetateanul turmentat a lui Caragiale- Si eu cu cine votez?-
adica pana la urma se stropesc sau nu frunzele?

o sa incerc sa le stropesc dar mai rar si cred ca nu e foarte indicat acum ca vine iarna si apa se evapora mai greu.

numai bine!
 

IRINA2714

Member
ce sa iti spun
fiecare am spus cum procedam, ramane sa decizi tu ce vei face,este adevarat ca eu nu stropesc toate orhideele pe frunze,stiu ca nu tuturor le place insa vandele nu am vazut sa nu le placa.mai stropesc epi si dendro
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
vin si eu ca cetateanul turmentat a lui Caragiale- Si eu cu cine votez?-
adica pana la urma se stropesc sau nu frunzele?

o sa incerc sa le stropesc dar mai rar si cred ca nu e foarte indicat acum ca vine iarna si apa se evapora mai greu.

numai bine!
Voteaza cu cine crezi...Ramane la latitudinea ta sa decizi in cunostinta de cauza. Stropitul pe frunze este indicat atunci cand exista o buna ventilatie in jurul plantelor, caldura....Daca este racoare, udatul suplimentar poate duce la putrezirea frunzelor. Vandele au frunzele in forma de evantai.Este foarte dificil sa absorbi surplusul de apa care se prelinge la baza tulpinii de pe frunze....Acum ca vine iarna, este inutil sa stropesti frunzele cu apa....Vara in conditii de caldura mare, stropirea frunzelor cu un pulverizator fin se accepta. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus