Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

radu

Member
6 din ele imi sunt agatate, iar alte 2 + puii sunt intr-o vaza mare, si ma gandeam ca poate cauza neinfloririi e faptul ca n-au destula lumina deoarece geamul imi da spre vest si nu spre sud !
 

radu

Member
Aceasta veste nu-mi poate da decat, mari sperante ca pana la urma o sa-mi reinfloreasca si mie Vandele ! Multumesc !
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
6 din ele imi sunt agatate, iar alte 2 + puii sunt intr-o vaza mare, si ma gandeam ca poate cauza neinfloririi e faptul ca n-au destula lumina deoarece geamul imi da spre vest si nu spre sud !
Supune-mi cum poti sa ai grija de asa de multe Vande? Cum te descurci cu cele 6 agatate? Nu este dificil avand in vedere ca mereu trebuie sa le pulverizezi cu apa? Nu stiu daca are o mare importanta ca sunt indreptate spre vest ori sud....Sunt la geam! O floare care sta la geam primeste intotdeana maximum de lumina. Problema este vara intrucat acestea necesita o usoara umbrire pentru ca sa nu fie arse de soare. :D
 

radu

Member
Ce pot sa spun acum... nu e usor, dar daca m-am inhamat trebuie sa merg inainte ! Fac tot posibilul sa le ofer umiditatea de care au nevoie chiar si cu un umidificator , iar in privinta luminozitatii ... ce vrea bunul Dumnezeu !
Iar daca tot am pomenit de luminozitate, ar fi fost ideal o orintare a geamului spre sud, pentru noi cei care stau in apartament si nu avem o terasa. Si spun asta pentru ca mi-am cumparat un luxmetru tocmai pentru a verifica luminozitatea, si pot spune ca in interior dupa o fereastra e c-am jumatatea luminozitatii fata de cea de afara atunci cand nu e soare, si asta din cauza peretilor si a ferestrelor mici pe care le avem.
Desi vandele au nevoie de 70.000 luxi, rar atingem acesta valoare dupa o fereastra si asta doar cand avem soare ! Dar sa ne multumim cu ce avem si sa dam inainte !
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
Ce pot sa spun acum... nu e usor, dar daca m-am inhamat trebuie sa merg inainte ! Fac tot posibilul sa le ofer umiditatea de care au nevoie chiar si cu un umidificator , iar in privinta luminozitatii ... ce vrea bunul Dumnezeu !
Iar daca tot am pomenit de luminozitate, ar fi fost ideal o orintare a geamului spre sud, pentru noi cei care stau in apartament si nu avem o terasa. Si spun asta pentru ca mi-am cumparat un luxmetru tocmai pentru a verifica luminozitatea, si pot spune ca in interior dupa o fereastra e c-am jumatatea luminozitatii fata de cea de afara atunci cand nu e soare, si asta din cauza peretilor si a ferestrelor mici pe care le avem.
Desi vandele au nevoie de 70.000 luxi, rar atingem acesta valoare dupa o fereastra si asta doar cand avem soare ! Dar sa ne multumim cu ce avem si sa dam inainte !
Uneori ma intreb cum stai cu timpul... :) La bloc stau si eu...Eu am o masa pe care stau Vandele...Sunt langa fereastra iar lumina este filtrata de perdea. Deocamdata sunt Ok...Soare este dimineata.Acum ziua este mai scurta insa nu este o mare problema.Exista cat de cat lumina.Pana la urma o floare intotdeauna se va aclimatiza conform conditiilor oferite. :D
 

radu

Member
Pai da , se vor aclimatiza dar sa nu ne asteptam ca in orice conditie sa dea acelasi randament . Adica Vandele mele nu si-au dat duhul, dar nici n-au inflorit de 2-3 ori pe an asa cum s-ar fi intamplat daca ar fi fost la ele acasa !
 

CristianG

Well-Known Member
Din cate observ sunt in crestere vegetativa.Am inteles ca Vandele nu prea au perioade de repaos. Am patru Vande si doar una mi-a inflorit pana acum. Acum nu mai are flori insa cresc frunze si vad ca si radacini noi. Inmagazineaza energie pentru urmatoarea tija florala. Te voi anunta cand o sa faca flori din nou.... :D
 

IRINA2714

Member
uraaaaaaaa
mai tineti minte prima vanda reinflorita?
azi cand i-am vacut baita i-am gasit o noua tija ascunsa intre frunze, prima nici nu s-a ofilit de tot
mi-a facut o mare bucurie azi
 

sarselia

Active Member
Moderator
phuuu Irina!
ne uimesti cu Vandele tale si toate orhidutele.
de azi sunt si eu posesoarea unei Vande care a fost abandonata undeva intr-o sera si pentru ca mi-am batut prietenii la cap ca vreau si eu li s-a facut mila de mine si mi-au facut-o cadou.
ii voi face poze ca sa v-o arat.
avea unele radacini putrezite dar are si cateva sanatoase.
e intr-o vaza de sticla si ma gandeam s-o asez in geamul unei camere spre est.
oare e bine?

maine ii voi face poze si am sa v-o arat si am sa va rog sa ma sfatuiti ce e bine pentru ea.
am citit postarile voastre si seeer din tot sufletul sa vad si eu o floricica de la a mea.
habar nu am ce culoare are ca nu e inflorita.


v-am pupat
 

Simonilela

Member
Sunt superbe! Le-am admirat mereu prin poze sau la tv...Nici nu stiti cat va invidiez ca le aveti. Mi-as cumpara si eu....MOV :) dar nicio sansa...deocamdata. Sa va bucurati de ele si sa ne incantati si pe noi cu poze si vesti bune.
 

radu

Member
Se pare ca unele din Vande au ceva probleme fiindca li se usuca frunzele bazale, chiar la una i s-au uscat frunzele(bazale) ramanand cele de la jumatate pana la varf. Si asta chiar daca n-am facut nici o schimbare fata de conditiile pe care le-am oferit pana acum Vandelor, si mai mult apar radacini noi.
Ce e de facut ?
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
Se pare ca unele din Vande au ceva probleme fiindca li se usuca frunzele bazale, chiar la una i s-au uscat frunzele(bazale) ramanand cele de la jumatate pana la varf. Si asta chiar daca n-am facut nici o schimbare fata de conditiile pe care le-am oferit pana acum Vandelor, si mai mult apar radacini noi.
Ce e de facut ?
Ceva nu le place....La care dintre ele s-au uscat frunzele? Cele agatate? Cred ca exista mai multi factori pentru care Vandele tale pierd frunzele:umiditate insuficienta, curentul. Lumina cred ca au pentru ca sunt la geam....Spune-mi daca le pulverizezi si pe frunze?
 

radu

Member
Pentru Irina : sincere felicitari si la mai multe!

Iar pentru Cristina : am inteles unde bati apropo de stropire, si eu m-am gandit la asta, dar pulverizatorul este f. foarte fin. Pulverizez doar radacinile, si rar pe frunze. Dar s-ar putea sa ai dreptate !!!
Voi cat de des le udati ?
 

CristianG

Well-Known Member
radu a spus:
Pentru Irina : sincere felicitari si la mai multe!

Iar pentru Cristina : am inteles unde bati apropo de stropire, si eu m-am gandit la asta, dar pulverizatorul este f. foarte fin. Pulverizez doar radacinile, si rar pe frunze. Dar s-ar putea sa ai dreptate !!!
Voi cat de des le udati ?
Sunt un el, nu o ea... :) Rar pe frunze? Nu ai voie deloc sa uzi frunzele ca nu cumva sa se prelinga apa in zona de evantai a plantelor.Daca se prelinge apa aceasta stagneaza si din aceasta cauza cad frunzele. Eu am 4 vande si toate stau in vase.Nu le-au cazut frunzele deloc pana acum. In fiecare zi le pun apa dimineata cand ma scol si apoi o scot astfel incat pana seara radacinile sa nu mai fie ude. Uneori si la doua zile le ud daca vad ca radacinile sunt verzi. Nu ma chinui cu cocotatul la fereastra pentru ca stiu ca experimentul nu da rezultate in conditii de apartament. Tu le ai cocotate la geam...Poate nu au apa suficienta....Apa se evapora rapid atunci cand sunt expuse radacinile la mediul ambiant. Apoi mai este si curentul daca stau intr-o zona cu geam deschis....Mai multe informatii te rog.. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus