Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Aoleeeuu e de rau iarna cu ele?
citisem pe undeva ca iarna s-ar uda de 2 ori pe saptamna?
asa sa fie?
mie mi se pare cam putin.
sau?
 

CristianG

Well-Known Member
IRINA2714 a spus:
deci inca nu ati trecut o iarna impreuna
mult succes :D
Inca nu am trecut prin iarna cu ele insa vor trece cu bine mai ales ca nu am centrala termica.Inca sunt racordat la CET, caldura inca nu am..Apoi am repartitoare.Prin urmare, caldura prea multa nu o sa bag la calorifere.O sa fie maxim 20 grade. :) Ai trecut cu ele prin iarna?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu stand la casa si avand camerele destul de mari nu am peste iarna o temperatura foarte mare si nici aerul nu ajunge sa fie uscat ca cel de la bloc.
asa ca sper ca va fi ok.
 

CristianG

Well-Known Member
Apa multa probleme mari

Iata ce se intampla cand stropim Vandele cu apa pe frunze, ori le punem apa in exces (risc de putrezire, aparitie de ciuperci).
 

IRINA2714

Member
da...
ale mele stau in balcon tot timpul, nu avem probleme
orhidee am inceput sa colectionez acum 4 ani, acum am peste 70 de plante dar nu am probleme cu ele, toate au reinflorit, le merge foarte bine si le place la mine :)
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Si eu stand la casa si avand camerele destul de mari nu am peste iarna o temperatura foarte mare si nici aerul nu ajunge sa fie uscat ca cel de la bloc.
asa ca sper ca va fi ok.
Inseamna ca plantele tale se vor bucura si vor trece cu bine peste iarna chiar daca procesul de crestere scade in aceasta perioada. :)
 

CristianG

Well-Known Member
IRINA2714 a spus:
da...
ale mele stau in balcon tot timpul, nu avem probleme
orhidee am inceput sa colectionez acum 4 ani, acum am peste 70 de plante dar nu am probleme cu ele, toate au reinflorit, le merge foarte bine si le place la mine :)
Hmm! Cam multe...Cand mai ai timp sa mai si respiri? Cand bati spre 100 de plante? :) Cand ai multe plante cu siguranta ca stau si inghesuite...Cred ca ai un balcom extrem de mare de poti sa ai la un loc atat de multe plante....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dar de inflorit ele cam pe cand au perioada?
ca am mai citit pe net ca nu sunt ca phalelele sau cymbi sau altele care de regula infloresc iarna.
La ele scria ca asa cam de prin primavara -vara incep sa infloreasca.

bine ca eu cu amaraciunea mea visez cai verzi pe pereti...
sunt numai curioasa sa vad ce culoare are si mai ales sunt curioasa sa vad o Vanda inflorita pe "viu" ca nu am vazut niciuna pana acum.
:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ahaa am inteles deci probabil incep vara si tot continua.
A mea oricum a pierdut startul deci trebuie sa mai astept.

multumesc frumos!

:hug:
 

IRINA2714

Member
cred ca depinde si de conditiile oferite, climat etc.
eu am constatat ca ale mele orhideele in general au o perioada de acomodare si apoi isi dau drumul
eu nu prea le shimb nici locul, sunt curioasa vandele in iarna aceasta daca o sa faca ceva flori
 

CristianG

Well-Known Member
Vandele infloresc si iarna pentru ca au racoare.De obicei cand exista variatii de temperatura, acestea incep sa infloreasca. Exista specii de vanda care infloresc in tot cursul anului cu perioade de repaus nu foarte lungi. Vandele de culoare albastra adora racoarea (sunt specii de sera rece).Poate a ta este albastra .....:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cine stie??
desi in comert in general Vande de culoarea albastra se gasesc..
celelate culori sunt aduse din an in Paste.

numai bine!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac Vandele?
A mea vad ca incepe sa isi dezvolte tot mai bine radacinile si ma bucur tare mult ca asta inseamna ca ii place la mine.
si cum si mie imi place de ea =ne intelegem bine.
si frunzele pe care a inceput sa le dea(ea si puiutul ei) am vazut ca pe zi ce trece devin tot mai mari.
asa de HIP HIP URAAA!

O sa revin peste cateva saptamani si cu poze ca sa vedem diferentele ce au intervenit in cresterea ei de cand am adus-o si pana la momentul respectiv.


numai bine si sa va creasca mari florile!
 

IRINA2714

Member
dupa cum va spuneam mai am ceva surprize
prima a facut tije cam la 6 sapt dupa ce a trecut floarea,suntem, la inflorirea nr 3

iar domnisoara e rosie reinfloreste la 2 luni
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus