Cu ce combatem buruienile

victoria222

Active Member
In sfarsit am invins in lupta cu buruienile pe o portiune de ...200m2 din 1000 :cry: . Cum? Prin sapat cu cazmaua si furca si eliminarea manuala a tuturor rizomilor si radacinilor de pir, costrei, etc...(probabil ca au mai ramas bucatele neobservate dar nu vreti sa stiti cate roabe de rizomi am adunat :x ) In aceasta zona nu-mi permiteam sa erbicidez pentru ca am foarte multe plante, asa ca ata solutie nu am avut. Ma consolez cu gandul ca am facut putin "sport" la aer curat si soare. Problema este ca in restul gradinii, unde costreiul e mai inalt decat mine, am erbicidat acum vre-o luna, si nu fac fata curatarii locului. Totul este uscat, dar tot trebuie facuta putina curatenie macar cu coltul sapii. Are cineva alta solutie de curatare a terenului dupa erbicidare? Sau cum pot curata o suprafata mare de teren de buruieni uscate in urma erbicidarii facand economie de timp si efort fizic?
 
A

Anonymous

Guest
Cu moto prasitoarea, sau cu "similarul" tractat de cal.
Inchirierea unei motoprasitoare la Brico costa 100 lei pe zi, la care se mai adauga 2-3 litri de benzina.
 

victoria222

Active Member
Este ok sa incorporez buruienile erbicidate impreuna cu rizomii lor in pamant? Oare nu il va intoxica? Mentionez ca sunt enorm de multe si inalte(1,5M) iar rizomii pe masura, in mare parte Costrei. Altfel mi-ar conveni sa rezolv tot dintr-o miscare- cu o motoprasitoare.

De ars nu merge ca ia foc satul :rofl: si gardul meu!
 

Edelweiss

Active Member
Nu cred!
Ce iti spuneam aseara e si ce zice colegul Noidoi. E cel mai bine asa. Le indepartezi si sapand cu sapatoarea aia a lor. Au astia de la ADP ce trebuie si poate te costa mai ieftin si scapi si de munca.
 
A

Anonymous

Guest
Deci:
-Roudup-ul nu este remanent, dupa o saptamina de la aplicarea lui, terenul poate fi insamintat, replantat, etc,
-la talia de 1. 5 m evident ca ar trebui indepartate. Pot fi taiate la nivelul solului cu un trimer si apoi intervenit cu moto prasitoarea.
- la Brico (deci si-n Bucuresti) o motoprasitoare se inchiriaza cu 100 lei pentru 24 ore. In acest timp, se poate "trage" chiar si de doua ori cu ea.
-este bine ca sa se astepte "decesul" plantelor, care va surveni mult mai greu avind in vedere talia dicotilelor.
 

victoria222

Active Member
Va multumesc pentru raspunsuri. Plantele au "decedat" demult :D asa ca ar fi bine sa ma grabesc sa inchiriez motoprasitoarea cat nu au inceput sa rasara altele. Pana la urma tot trebuie sa le adun manual :( atat plantele uscate cat si rizomii.
 

Edelweiss

Active Member
Problema este ca gradina Victoriei nu e in Bucuresti. :D Asta am aflat acum. Oricum asta e cea mai buna varianta pentru Victoria, ce spuneati dvs :D
 

anasstasia

Active Member
Si eu am aceasta problema cu terenul unde vreau sa plantez pomi fructiferi. Este plin de stir si multe alte balarii iar in primavara il voi ierbicida. Ma gindeam ca dupa ierbicidare sa dau foc pentru ca va fi munca de sisif sa string la mina toata vegetatia moarta.
Uitati despre ce vorbesc:
http://anasstasia.sunphoto.ro/casa_de_la_tara/23794063

Mamei ii era teama sa nu ia foc si vegetatia vecinilor, insa ei au terenurile curatate, iar casele sint la mare departare de terenul nostru. Eu chiar nu cred ca vor fi probleme...
 

ghia_don

Active Member
Anasstasia, eu cred ca intii ar trebui sa cureti terenul de buruienile astea, acum toamna...ori ca le dai foc, ori le stringi altfel...
La primavara ele oricum vor fi uscate si n-ar avea rost sa le erbicidezi. Abia dupa ce rasare "noua recolta" dai cu erbicid...de asta e bine ca terenul sa fie curatat de balariile astea mari, sa poti stropi ca lumea firele noi iesite.
 

ionascus

Active Member
Fabiane,am uitat sa te intreb azi la intalnire....varul meu intreaba un coctail pt porumb.....pe baza de Titus plus,Trend 90...se poate adauga sare DMA?
Multumesc mult.....
 

miki70

Active Member
Cum scap de un trifoias mic care mi-a invadat rocaria. Operatia de smulgere e f grea, a intrat in sedum si sempervivum :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-ai cum, daca a intrat printre plante, daca smulgi dintre rozetele de sedum si ramane radacina va rasari iar. Doar sa scoti sedumul si sa cureti bine, il replantezi si pe urma esti atenta si smulgi rapid tot ce mai rasare din semintele cazute...si nu lasi sa se mai formeze seminte
 

miki70

Active Member
E complicat rau. In primavara /vara ar tb sa scot toate plantele din rocarie, sa inlocuiesc pamantul si sa repun plantele la loc. E un cosmar ac trifoias, cand apucam sa il smulg simteam pe mana cum isi arunca semintele.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Am si eu trifoi in sedum, dar nu mă deranjează. Celelalte buruieni le-am smuls cu mana, acum, după ploaie, ca e pământul umed.
 
Sus