Discutii Trandafiri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rose

Active Member
Gabiuta a spus:
Am o intrebare tare intrebacioasa:
ce stiti despre trandafirul Sissi urcator?Cum se comporta?Cite flori face?Ce fel de remontant e?Nu imi dati exemple pe HMF va rog ...vreau sa stiu din observatii proprii ce e cu el.Multumesc anticipat pentru orice informatie.
Sisi sau Blue Moon???Cum vreti,nu?
L-am cumparat eu de la bulgar in primavara, dar n-a binevoit sa infloreasca vara asta. A stat in plin soare si i s-au cam ars frunzele.
 

Aimee

Member
clematite a spus:
;-) Astepti sa creasca trandafirul sau gradina? ;-)
Sa creasca gradina e visul meu :rofl: Eu la sfarsit de saptamana "m-a luptat" cu socrul pentru pamant :tavalit: :tavalit: Dupa ce ca abia mi-a lasat un petecut de gradina si cateva fasii pe langa gard ii venise ideea ca vrea sa puna un tuia. Dar m-am tinut tare pe pozitie si i-am spus ca nu pot sa scot nici un trandafir din schema :suparat: Mai ales ca voia sa puna tuia exact unde vreau sa-l pun pe Munstead Wood, despre care tot asa am citit ca se face mai mare decat spun ei.
 
Rose a spus:
Gabiuta a spus:
Am o intrebare tare intrebacioasa:
ce stiti despre trandafirul Sissi urcator?Cum se comporta?Cite flori face?Ce fel de remontant e?Nu imi dati exemple pe HMF va rog ...vreau sa stiu din observatii proprii ce e cu el.Multumesc anticipat pentru orice informatie.
Sisi sau Blue Moon???Cum vreti,nu?
L-am cumparat eu de la bulgar in primavara, dar n-a binevoit sa infloreasca vara asta. A stat in plin soare si i s-au cam ars frunzele.
http://maryanne.sunphoto.ro/Mov_catarator
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu cred ca asta e Sissi. Nici florile nu seamana, si foliajul il vad ca fiind mat, si nici habitusul nu pare a fi a unui TH, fie el si climbing.
 

Rose

Active Member
Nu este Sissy, are inflorire unica cel prezentat mai sus, extrem de parfumat, de altfel!
 

clematite

Well-Known Member
Ika a spus:
Ce trandafir interesant am mai vazut... si foarte frumos. :visator: Daca e chiar asa in realitate, ar fi ceva deosebit printre cei din clasa lui.
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.45362

Hai, mai, ca asta nu e in lista de la producatorul meu........ooooh :(
Sunt niste galici, dar chiar asta, nu e. :(
Zice are o singura inflorire, dar eu il vad impodobit cu clematite albe :evil:
Pe toti monstrii astia, cu o singura inflorire, asa ii vad, impodobiti, ca au spate rezistent :marfa:
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu mai vad nimic, ma apuca plansul ... tocmai am numarat trandafirii si am 30 de plantat in toamna asta :cry:
Am reusit sa pregatesc pana acum 7 locuri si voua va arde de vorbit de trandafiri noi :eek:f:

La mine plantatul fiecarui trandafir se lasa cu caratul a 100 Kg de pamant la al doilea nivel, pe terasa :)
100 x 30 ...3000 Kg ... hmmm.....numa' 3 tone :rofl:
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Eu nu mai vad nimic, ma apuca plansul ... tocmai am numarat trandafirii si am 30 de plantat in toamna asta :cry:
Am reusit sa pregatesc pana acum 7 locuri si voua va arde de vorbit de trandafiri noi :eek:f:

La mine plantatul fiecarui trandafir se lasa cu caratul a 100 Kg de pamant la al doilea nivel, pe terasa :)
100 x 30 ...3000 Kg ... hmmm.....numa' 3 tone :rofl:
Fata draga, instaleaza si tu un scripete, ca e ieftin, si niste franghie, si urci de drag pamantul pe terasa. :astept:
 

Roxana Peled

Active Member
Ha!!! Stii care e culmea? Am macara electrica care poate ridica pana la 250 Kg :rofl: doar ca nu am in momentul de fata pe ce s-o prind...Nici scripetele nu as avea pe ce sa-l prind iar daca e sa astept pana se poate aranja ceva de genul asta risc sa plantez trandafii in toamna urmatoare :rofl:
 

clematite

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
Ha!!! Stii care e culmea? Am macara electrica care poate ridica pana la 250 Kg :rofl: doar ca nu am in momentul de fata pe ce s-o prind...Nici scripetele nu as avea pe ce sa-l prind iar daca e sa astept pana se poate aranja ceva de genul asta risc sa plantez trandafii in toamna urmatoare :rofl:
:marfa:
 

cristinaf

Well-Known Member
Cu 'Purple Splash' a lui Carruth seamna oarecum. Asta are in plus si staminele alea mari si frumoase, galbene intens, pe care le-am mai vazut si la Rosa Mundi.
Oricum asta e un trandafir care nu se gaseste in mod curent in comert.
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu-l are pe asta nimeni. Asta de care vorbeam eu, 'Roseraie de Commer', e gallica si ar fi fost la un moment dat in oferta celor de la GrönlooF, iar acum nici nu-i.
Ce au cei din America sunt cataratorii lui Carruth: 'Purple Splesh', 'Night Owl' (dar asta e intr-o singura culoare)
Pe 'Purple splesh' il avea ca noutate de anul acesta si olandezul de la Tuincentrum Lottum, dar l-a trecut imediat ca stoc epuizat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus