Floarea Pastelui (fritillaria)

fixpix

Active Member
De ce zici ca nu fac???

Daca bine tin minte, in sat la ai mei intr-o gradina am vazut floarea si apoi capsulele astea. Sper ca nu am incurcat borcanele.
Si iar daca nu-mi joaca "fente" memoria... le-am semanat direct in gradina si acum am si ceva frunzulite. Dar chiar nu mai stiu daca sunt de fritillaria sau alti crini... (nu semintele din poza, ci frunzulitele... O SA FAC POZE SAMBATA)

 

cristinaf

Well-Known Member
Da, am vazut si eu capsulele, dar nu am vazut niciodata crescand plantute prin gradina, decat pui pe langa bulbul mama.
Am sa ma uit mai atent anul acesta, ca nu am avut niciodata curiozitatea sa vad daca-s seminte in capsule, sau sunt goale... :oops:
 

cristinaf

Well-Known Member
Pai uite, le caut anul asta si daca gasesc ceva ti le trimit, ca eu oricum nu ma apuc sa le germinez.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Inseamna ca nu prea le-am dat importanta... din moment ce nu imi mai amintesc de ele. E posibil ca semintele tale sa fie de frittilaria.

E scumpa, dar se inmulteste atat de usor!!!! Acum 2 ani sotul meu a sapat gradina cu tot cu fritilarii ca sa puna gazon. Le-a macelarit pur si simplu. Aveti idee cate fritillarii scot in fiecare vara din gazon ca sa le transplantez prin alte parti? E drept ca niciuna din piticanii nu a inflorit, bulbii nu au ajuns la maturitate. Dar la anul... nu se mai apropie nimeni de gradina mea din cauza mirosului! :evil: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
daca ai in plus, m-ar interesa si pe mine in toamna vre-o 10 sau mai multe.

Caramell a spus:
Inseamna ca nu prea le-am dat importanta... din moment ce nu imi mai amintesc de ele. E posibil ca semintele tale sa fie de frittilaria.

E scumpa, dar se inmulteste atat de usor!!!! Acum 2 ani sotul meu a sapat gradina cu tot cu fritilarii ca sa puna gazon. Le-a macelarit pur si simplu. Aveti idee cate fritillarii scot in fiecare vara din gazon ca sa le transplantez prin alte parti? E drept ca niciuna din piticanii nu a inflorit, bulbii nu au ajuns la maturitate. Dar la anul... nu se mai apropie nimeni de gradina mea din cauza mirosului! :evil: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mie imi arata foarte mult a capsule si semintze de crini si nu de fritilaria. Ce e drept nu imi aduc aminte sa fi vazut semintze/capsule de fritilaria.

Da na.. is curios si eu ce o sa iti iasa....

fixpix a spus:
De ce zici ca nu fac???

Daca bine tin minte, in sat la ai mei intr-o gradina am vazut floarea si apoi capsulele astea. Sper ca nu am incurcat borcanele.
Si iar daca nu-mi joaca "fente" memoria... le-am semanat direct in gradina si acum am si ceva frunzulite. Dar chiar nu mai stiu daca sunt de fritillaria sau alti crini... (nu semintele din poza, ci frunzulitele... O SA FAC POZE SAMBATA)

 

fixpix

Active Member
Of Gabiuta,
Linku si ce e in el nu e deloc concludent!
Pentru singurul motiv ca nu se specifica de care FRITILLARIA este vb.
SI oricum, am gugalit io deja, relax.
Nu mai am mult de asteptat ca incep florile sa se ofileasca. Oi vedea daca ma aleg cu ceva sau nu.

GEO... cum ziceam, urmarisem friti. in gradina aia si semintele le-am luat tot din locu ala. Nu vazusem crini in zona aia.

Vedem mai incolo!
 

fixpix

Active Member
Pai 3 capsule... din cate flori o fi avut... nu e MULT :)
Oricum asta e din trecut. Ca is crini, ca friti, io tot cred ca am ceva pui rasariti in zona aia.
O sa le fac poze maine, desi iar habar n'am care ar fi diferenta. Ca tot numa o frunzulita a aparut.
Io si de crini ma bucur!

Si apropo. un mic edit. Am obs. data la care a fost facuta poza. 22. iunie. 2010. IUNIE. Abia la sf. mai incep sa imi infloreasca asiaticii.
Intr-o luna nu cred ca apuca eventuale capsule de seminte sa se coaca in halu ala...
Doar un detaliu poate important care sa-mi sustina pledoaria!


:rofl:
 

fixpix

Active Member
Hmmm... misto. La ai mei deja astept sa cada petalele uscate sa vad daca formeaza capsule de seminte sau nu :mrgreen:
 

cristinaf

Well-Known Member
Interesant, oare or fi varietati cu perioade diferite de inflorire? La mine atat de mici sunt doar acelea de la care nu mai vad anul acesta flori. :?
 
Sus