Gradina de legume

Sash

Active Member
Google-ind un pic am descoperit ca bamele chiar sunt o varietate de hibiscus "Hibiscus esculentus" :eek:
Sunt diferite retete de mancare de bame dar trebuie culese la un moment dat - nu trebuie sa fie nici prea fragede nici prea batrane ca altfel nu iese buna mancarea - la gust sunt o combinatie intre fasole verde si ardei, iar consistenta e cleioasa (ma refer la cele gatite). Recunosc ca nu sunt un fan al lor.
Am citit ca semintele pot fi uscate si prajite iar apoi se poate prepara o bautura asemanatoare cafelei.. ma intreb daca a incercat cineva :?:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca nu sunt culese la timp si mai ales daca nu sunt pregatite "ca la carte" sunt........balooooase (iachhhhhhhhhhh)!!!! :x
 

ghia_don

Active Member
Spune, Constantine, spune...ca si eu am facut exact ca si Gabiuta cind am mincat prima (si ultima) data :nu-mi_place: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu zice tu, ca-s flamanda. Dadui toti banii pe flori. Ma primesti sa dau iama la camara ta cu bunatati? Promit ca nu fac ravagii. :rofl: :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
hai tu, lasa vila cu mansarda locuibila. :rofl: :rofl: Auzi Violeta, cred ca de la tulburel mi se trage. :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu deja am pasit si ce am vazut acoloooooooooooo .......si mai ales dincolo de ferestruici :eek: .Dar tii ordine nu gluma!!!!!.Felicitari.Buna treaba facusi in toamna asta :D
 

daisy111

Active Member
WOW cat sunt de frumosi :clap: nu ai seminte de vanzare din fiecare soi :oops: ?Pe timpul liceului am avut si eu un soi,nu am vazut pe aici din acela,era varful galbui albicios si la coada avea gen palarie,sau mai bine ca o caciula pana la jumatatea lui si de culoare rosie....dar nu stiu ce s-a intamplat ca i-am pierdut samanta :cry: si mult mi-as mai dorii din aia si nu stiu de unde sa iau :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Exista de cumparat primavara.Daca cumva nu gasesti iti cumpar eu.La toate magazinele sunt.Asa cadaca vrei o sa ai din belsug.
 

daisy111

Active Member
Multumesc multumesc :* am sa caut cand or sa apara semintele de pus in pamant :wink: sincer uitasem ca pot gasii atunci :oops:
 

ghia_don

Active Member
Cosstel a spus:
Am pregatit o suprafata de teren 30 x 6 pentru plantat de legume, consum propriu. Momentan a fost sapata la cazma, urmeaza sa imprastii ceva mranita si apoi sa trec cu mtocultorul peste aratura.
Cum sa amenajez/impart aceasta gradina ? Imi doresc sa am rosii, vinete, ardei si in rest verdeturi, parca si ceva salata. Cum sa gindesc aceste amplasamente si ce sa urmaresc la amenajare ?
Ceapa voi planta pe o alta suprafata deci nu intra in atentiea acestei gradini.
Astept sugestiile/sfaturile voastre

Multumesc!
Defne a spus:
Plantele au si ele simpatii si antipatii in ceea ce priveste convietuirea cu alte plante.
Pamantul nu se insamanteaza in fiecare an cu aceleasi seminte,pentru ca oboseste.
Daca cultivam mai multiani la rand aceeasi planta pe acelasi strat,cu timpul pamantul va duce lipsa de exact acele substante pe care planta le-a luat din el.
Mazarea,fasolea oloaga,fetica,iarba grasa,si plantele aromatice=artistii vietii vegetale-consumatori slabi,
Rosiile,varza,cartoful,conopida,telina,prazul,porumbul,castravetii,dovleceii si dovlecii= mari consumatoari,
Salata,morcovi,ridichi,gulii,spanac,sfecla,ardei,ceapa=consumatori medii,calea de mijloc
De aceea se practica rotatia culturilor.

Parteneri buni si parteneri rai
Varza si salata se potrivesc cu aproape toate celelalte,doar cu cartofii,ceapa si usturoiul nu
Cartofii se armonizeaza doar cu fasolea oloaga si gulii,
Fasolea pe araci face partida cu castravetii,gulii,ridichi,telina si spanac,
Rosiile se inteleg cu fasolea oloaga,usturoiul,salata,praz,morcovi si ridichi.
Daca apreciati utile si alte detalii mai pot adauga
ACHIMENES a spus:
Defne draga bine pana aici, ai potential, ai timp.....baga mare :rofl:
constantin.c a spus:
i-a incercati langa cuibul de fasole si cate unu-doua fire de porumb de floricele,aveti grija ca pe o raza de 3-400 m. sa nu fie altfel de porumb
 

Cosstel

Member
Multumesc pentru informatii si scuze ca nu m-am "ostenit" sa dau un serch :(
Am studiat imaginile si le voi mai studia si o sa incerc sa pun si eu aici evolutia gradinii mele

Defne mai mult decit interesante informatiile furnizate si mai astept si altele dar la nivelul la care sint eu se prind greu asemenea subtilitati. Promit insa ca pe viitor, cind voi avea ceva experienta, sa tin seama de cele spuse.

Spor !
 
Sus