Gradina de legume

mymo

Active Member
Nu stiu daca s-a mai vorbit(eu nu am gasit :oops: )dar sunt intr-o mare dilema...voi cum rotiti culturile de legume de la un an la altul?eu am pus doar anul trecut si daca puteti sa-mi dati cateva exemple va raman recunoscatoare pe veci :D
Multumesc!
 

ghia_don

Active Member
Morcovul, patrunjelul, pastirnacul
Merg foarte bine dupa tomate, ardei, vinete, fasole, mazare, castraveti, pepeni,
bine dupa varza, conopida, cereale, cartofi.
Nu se recomanda semanatul dupa ceapa, porumb, floarea soarelui
Ceapa, usturoi, praz
Se cultiva foarte bine dupa tomate, ardei, vinete, castraveti, pepeni, varza,
bine dupa mazare, fasole.
Nu se planteaza dupa ceapa, usturoi, decit dupa 4 ani.
Tomate
Foarte bine dupa fasole, mazare, ceapa, usturoi, varza, conopida
bine dupa radacinoase, cereale.
Nu se planteaza dupa tomate, ardei, vinete, cartofi
Ardei, vinete
Foarte bine dupa cereale, bulboase, varzoase,
bine dupa radacinoase
Nu se planteaza dupa ardei, vinete, cartofi, tomate, bostanoase.
Castraveti, pepeni
Foarte bine dupa leguminoase perene si anuale, cereale
bine dupa cartofi, tomate, ardei, varza, ceapa, usturoi.
Nu se seamana dupa alte bostanoase
Mazare, fasole
Foarte bine dupa castraveti, ardei, tomate, cartofi
bine dupa varza, porumb.
In afara de mazare si fasole , nu se recomanda revenirea aceleiasi culturi pe teren decit dupa 4 ani.
 

adiadi

Member
EU AM PUS VINETELE IN ACELASI LOC 2 ANI LA RAND.
AU IESIT CHIAR MULTE.
INTREBAREA ESTE, AR TREBUI SA LE MUT ANUL ASTA?
 

ACHIMENES

Member
Sigur trebuie sa le muti, o cultura pusa mai multi ani la rand pe aceeasi sola contribuie la inmultirea si raspandirea masiva a bolilor si daunatorilor specifici culturii respective.
Folosirea asolamentelor in legumicultura este o necesitate deoarece legumele reclama lucrari repetate de pregatire a a terenului , prasile repetate ( 3-5 ori ), udari sistematice, recoltari repetate. Toate acestea produc o alterare mai rapida a calitaii fizice si biochimice ale solului, astfel ca refacerea structurii sale este absolut necesara.
Pentru refacerea fertilitatii solului este necesar sa se introduca o sola saritoare cu lucerna ( dureaza 3-4 ani ) sau cu trifoi ( dureaza 2 ani ) care imbogatesc solul in humus.
Pentru micsorarea intensitatii atacului bolilor si daunatorilor, aceeasi specie sau specii inrudite, nu pot reveni pe acelasi teren decat dupa 3-4 ani.
Plantele cu sistem radicular profund ( radacinoasele, pepenele ) vor alterna cu legume care au sistem radicular superficial ( ceapa, castraveti, verdeturi ) pentru o folosire mai eficienta a apei si a substantelor fertilizante din straturile de adancimi diferite.
 

adiadi

Member
ACHIMENES a spus:
Pentru refacerea fertilitatii solului este necesar sa se introduca o sola saritoare cu lucerna ( dureaza 3-4 ani ) sau cu trifoi ( dureaza 2 ani ) care imbogatesc solul in humus.

multumesc!
si nu te supara pe mine,insa fraza asta n-o pricep si pace.
adica renunt 2-3 ani la gradina? :cry:
 

ACHIMENES

Member
Nuuuu doamne fereste, o sola= o bucatica ( hai sa zicem o parcela mica egala cu un razor pe care pui ceapa), bucata asta mica o cultivi cu trifoi iar dupa 2 ani poti scoate trifoiul ( desfiinta cultura ) si cultivi vinete... ca tot am inceput de la ele si pui trifoi pe alta parcela si tot asa. :D :D
 

adiadi

Member
'teles sa traiti.
am priceput acum.
si las parcela 2 ani numai cu trifoi?
si inca ceva,trifoi gasesc seminte pe la mag specilizate,nu?
 

mirela06

Active Member
Ca a venit vorba si de gradina de legume, nimeni nu ne mai arata sau spune ce mai face prin ea, cum o mai duc plantutele noastre care ne hranesc si ce metode aveti pt.o recolta buna. La mine toate ziua se uda, se culeg buruieni (obsesia sotului de a fi curat ca buruienile sa nu ia din papa plantelor si ele sa nu se dezvolte bine)se copilesc sau se leaga rosiile, se tund frunzele de la patrunjel, telina , pastirnac, morcov ca unele sa se dezvoltein radacina , iar altele sa faca frunze proaspete. Cam atit deocamdata :)
 

ACHIMENES

Member
Ma tampeste soarele si caldura, asa ca mai bibilesc doar seara, ziua stau la racoare.
Acum practic o agricultura ecologica, care sa nu dauneze f mult mediului, adica buruienile sunt la ele acasa :oops: :oops: :oops: :rofl: nu am chef de nimic :( :(
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ai grija cand jumuli frunzele de pastarnac,sa ai mainile acoperite,frunzele lui irita rau pielea,sunt patita!
 

mirela06

Active Member
Pai adun, adun. Acum am deja o gramada de dovlecei, Dupa cum am pozat am vinete care produc bine si multe le bag la congelator pt. salate.,fac zacusca, tocana legume, in jur de 100 borcane, pe putin(am copii si le dau si lor) peste 150 l de bulion fiert, f. f. multe borcane cu pasta de ardei cu rosii, ardei copti, curatati si pusi la congelat, pt salata cu usturoi, fasole verde la bai-marinee, fasole oparita la congelat. Brocoli nu mai pun la pastrapt. ca nu-mi place gustul dupa decongelare. Verdeata de tot felul si congelata si uscata. Vie nu avem asa productie mare. Anul trecut, pt. ca am intinerit-o a dat numai 350 l. De la tara numai zaibar negru catran 100 l. ca au mincat graurii strugurii. Am consumat din productia de legume din beci, dar promit sa fac poze sa va arat ce mult facem. Asta inseamna ca suntem mincai mari :? :rofl:
 

mirela06

Active Member
Multumesc Mnina, dar sotul se ocupa de ea si cum munceste , cred ca si-a intarit epiderma si vad ca nu are nimic :D
 

ACHIMENES

Member
Vai Mirela la cate bunatati ai enumerat, mai bine ai deschide o scoala de bucatarit :rofl: :rofl: , eu ma inscriu pe lista ( la fara taxa) :) :) , trebe' neaparat sa ma inveti cum sa prepar si eu asemenea bunatati :) :)
 

adana

Member
mirela,sunteti cu adevarat niste oameni gospodari.mi-a placut tot ce am citit.la tine in camara,gasesti oricand,tot ce treb pt a gati.nu mai e nevoie de carat de la piata.sanatate sa va dea dumnezeu,sa va ajutati copii in continuare.ce bine o fi...
 

mirela06

Active Member
Achi, draga mea, s-a facut. Cind tipi de ajutor, eu gata cu venitu, explicatul etc si s-a rezolvat, ca nu de alta dar nu vreau sa patesti ceva rau la gindul ca eu am si tu nu :rofl:
 

mirela06

Active Member
Adanuca, adevarat, muncim f. mult, dar este atit de mare satisfactia ca toata truda se uita cind vezi ca este laudata sau apreciata munca ta de cei dragi, sau ajunge sa-i privesti si sa-ti dai seama dupa ce gusta ,ca sunt multumiti :) Iar de ajutat copii, ni-i ajutam , pt. ca noi stim ce greu este sa nu ai sustinere. :D Sa fiti si voi sanatoase si sanatosi si multumesc pt. cuvintele dragi pe care mi le adresati :)
 

pupu

Member
mirela06 a spus:
Ca a venit vorba si de gradina de legume, nimeni nu ne mai arata sau spune ce mai face prin ea, cum o mai duc plantutele noastre care ne hranesc si ce metode aveti pt.o recolta buna. La mine toate ziua se uda, se culeg buruieni (obsesia sotului de a fi curat ca buruienile sa nu ia din papa plantelor si ele sa nu se dezvolte bine)se copilesc sau se leaga rosiile, se tund frunzele de la patrunjel, telina , pastirnac, morcov ca unele sa se dezvoltein radacina , iar altele sa faca frunze proaspete. Cam atit deocamdata :)
uite Mirela, vroiam sa-ti arat ce-ti fac "puisorii", eu iti multumesc frumos pt ca ai fost asa generoasa si sa sti ca sunt bine sanatosi, vecinu' a zis sa nu ma mai uit atat ca-i deochi.... eu vroiam sa-i curat de nepoftiti, dar nu m-a lasat sa-i ating

 
Sus