Muscate pe balcon - partea a II-a

laural

Well-Known Member
Asa este :| e foarte foarte cald, si ale mele stau in soare toata ziua, unele sunt mai rezistente, dar unele sufera. Acum inca au flori, dar in august o sa incep sa tai din ele.
 

popescu gp

Well-Known Member
Laural splendide muscatele;am ramas cu ochii spre cea tradafir rosu ce se aseamana cu trandafirul cu tenta de verde ce am eu si este in album.
 

akhalteke

Member
Doamne ce-mi fu dat sa vad pe aici :eek: . Ramasei cu gura cascata ca la dentist, deci nu mai am cuvinte! :hipnotizat:
 

laural

Well-Known Member
La mine muscata a fost florea anului....imi plac tare mult.O sa incep prin august sa tai din ele ;-)
 

IoanaTweety

Active Member
Pfoai ce frumuseti!! Cele tip trandafiras sunt dementiale, daca pui la prins, sunt prima pe lista :rofl: sa-ti traiasca toate!!!
 

laural

Well-Known Member
Bine, Citeam undeva despre cele trandafiras ca mult timp au fost marginalizate si nu au prezentat interes pt ca infloresc mai tarziu. Si ....in secolul vitezei cica oamenii nu mai au rabdare....vor repede primavara flori gata crescute.... inflorite...
 

IoanaTweety

Active Member
laural a spus:
Bine, Citeam undeva despre cele trandafiras ca mult timp au fost marginalizate si nu au prezentat interes pt ca infloresc mai tarziu. Si ....in secolul vitezei cica oamenii nu mai au rabdare....vor repede primavara flori gata crescute.... inflorite...
Pacat de ele, sunt cu adevarat deosebite. O planta prezenta in majoritate caselor, intr-o forma nemaintalnita. Iti multumesc pt viitorii butasi :D
 

adite

Active Member
Toate sunt foarte frumoase, dar prima este deosebit de frumoasa! :clap: Indraznesc si eu sa ma inscriu la butasi, daca se poate.
Am numai muscate curgatoare si semicurgatoare, care sunt pe pervazul ferestrei de la bucatarie, in trei jardiniere si nu am cum sa le pozez acolo. Le-am facut poze in bucatarie, cand le-am curatat de uscaturi.
Am remarcat ca, anul acesta, muscatele mele rezista mult mai bine decat in anii trecuti, nu se prea ingalbenesc frunzele, nu se pateaza si sper sa ramana asa pana da frigul. Au soare trei-patru ore dupa-amiaza, cand este caldura mai mare.
 

daisy111

Active Member
Foarte frumoase sunt! :clap: Mi se pare mie,sau chiar sunt puse in gradina direct?nu se supara toamna cand se vor pune in ghivece?
 

tama

Member
fff frumoase georgy si ale tale. la noi ploua de cateva zile si s-au facut urate, asa ca a trebuit sa rup florile sa poata face altele :(
 
Unele sunt in gradina, iar altele sunt in jardiniera. Am pus si intr-o buturuga.
Intradevar, toamna le cad o groaza de frunze, dar le-am pus pe toate intr-un ghiveci mare si le-am bagat la repaus. Le-am scos cam prin februarie, am taiat butasii si i-am plantat in ghivece individuale. Anul acesta as vrea sa le pastrez in vegetatie pentru ca sunt compacte.
Tama, trimite norii spre mine./ pe aici e desert./
 

tama

Member
ii trimit cu maaare drag ca vad ca incep sa mi se strice florile de la atata ploaie :( . o sa le putrezesca radacinile
si cica aici ploua pana luni :visator:

faina ideea cu buturuga :clap:
 
Sus