Palmieri din seminte

mihai_c

Member
In loc de pungile zip poti folosi linistita pungulite obisnuite, din cele pentru congelator/alimente pe care le inozi la capat. Se pot deschide si inchide iara si iara, de cate ori vrei.

Cristiana a spus:
La Caryota nu vad nici un capat, e enervant de rotunda samanta Rad , caserolele le-am luat din camara in lipsa de pungi zip.
 

Yanquapin

Member
Trachycarpus- frigider, 10 zile, schimbata la 3 zile.
Washingtonia- camera, 3 zile, schimbata zilnic.
Sabal- camera, 2 saptamani, schimbata la 2-3 zile.
La 2 cm adancime e bine. Trachy/Washingtonia- temp camerei, Sabal 22-30.
 
Multumesc pentru raspunsuri. Pot sa le seman direct in ghivece si sa le pun pungi in cap? Ghivecele trebuiesc sa fie inalte? Sau e mai bine in pungi? Nu prea imi dau seama cum le muti in ghivece din pungi. Si cum , acele seminte se tin in apa in frigider? Si eu care credeam ca trebuiesc sa le tin in apa calda. Vezi, de aia intreb de 2-3 ori , ca sa fiu sigura. :D
 

radu

Member
I-as ramane profund reunoscator celui sau celor care mi-ar putea da ceva relatii despre cum trebuie sa procedez cu semintele de palmier pentru a germina pentru urmatorii palmieri :
1.Cyrtostachys renda
2.Dypsis madagascarinsis si Lutescens
3.Musa ornata
4. Musa veluntina pink
5.Caryota mitis
6. Hyophorbe verschafeltii
7. Syagrus romanzoffiana
8. Ravanela madagascariensis
9.Chamaerops humilis'
10.Sabal domingensis
11.Archontopheonix alexandrae
12.Ptychosperma macarthurii
13.Dictyosperma album
14.Washingtonia filifera
15. Butia capitata "odorata"
16Chamaedorea elegans

Multumesc din inima anticipat !!!
 

radu

Member
Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute ? M-as revansa chiar si cu niste seminte fata de cel care m-ar ajuta sa inmultesc acesti palmieri prin seminte !
 

Yanquapin

Member
Cu exceptiile Butia si Syagrus, la care-ti trebuie rabdare, tutun, experienta si iar rabdare, la restul- rabdare si apa plata... de ce nu folosesti tu "Cautare" :rofl: ??
Si eu astept ora 17 :D !
 

Yanquapin

Member
Daniel are avantajul experientei la prima mana- a semanat multe. Gasesc folositoare pagina lui cu indicatii. Experienta proprie e cea mai buna metoda, cu conditia sa respecti ceva esential: conditiile din habitatul speciei/populatiei respective. Astfel, elimini cateva cauze de esec. Trachy la caldura- esec garantat, specie de munte, suporta inclusiv zapezi. La fel a patit si Floria, dar ea a fost si avertizata din timp: NU cu Sabalii in solar, la cuptor :rusine: !
Am fost citat si eu :oops: ! Fac o mentiune- am recomandat 10 zile la frigider in apa pentru ca sezonul e deja avansat, avand in vedere data la care acele seminte ne-au parvenit. Pentru Trachy ar fi optim macar o luna de stratificare, daca nu chiar toata iarna- asa ar fi optim, si semintele ar germina masiv si simultan. Cateva deja mi-au germinat, sunt proaspete si nimeni nu ar trebui sa aiba probleme.
 
Frumoasa prezentare. Temperatura se poate realiza folosind un incubator de oua cu temperatura reglabila.Nu stiu daca au toate ,dar al meu are o modificare pentru a fi folosit la mai multe feluri de oua. Problema e ca nu poti baga mai multe feluri de seminte. Dar e bun pentru realizarea unei temperaturi constante atunci cand nu se poate pe cale naturala. Asta e parerea mea. :)
 

mihai_c

Member
Am vazut azi-dimineata ca au inceput sa germineze Sabalii. Nu am apucat sa-i numar, dar sunt cateva zeci, cel putin. I-am tinut in punguta cu turba umezita la temperatura camerei si acum urmeaza sa-i mut in ghivece individuale. Trachy inca nici un semn de viata.
 

DIANA7

Member
ma puteti sfatui referitor la bananier? Vreau sa cumpar seminte. E dificil de obtinut?; intreb asta pentru ca nu sunt o desavarsita in ale plantelor.....
macar daca stiu de la inceput nu mai dau banii pe seminte si nici nu mai trec prin chinurile facerii degeaba, sa-mi moara "copilasii"
multumesc anticipat
 

Yanquapin

Member
Depinde de specie, dar in general: inmoi semintele in apa la cca. 25 grade, schimbata zilnic, o saptamana, apoi in turba/perlit etc.- NU in pamant! Atentie la radacini, cand se verifica punga- sunt mult mai fragile ca ale palmierilor, dar si mult mai rapide. Recomand perlit/nisip, pentru a nu se incurca- si rupe la separare- radacinile. Temperatura 22-28. Durata - de la o luna la... mai mult, pana la germinare. Rabdare.
 

DIANA7

Member
pai ma gandeam la "musa ornata" si "musa velutina pink"
deci se pun in turba si turba in pungute, asa cum aratai in paginile anterioare? Si cum procedezi cand vezi ca au incoltit? se transplanteaza in ghiveci? (scuze pt necunoastere :oops: singura experienta cu un bananier gata cumparat a esuat.
 

Cristiana

Member
Dragi palmieristi, sa vedem ce isprava am facut: primul banan si-a aratat coltii, asa ca l-am transferat in ghiveci individual cu turba, ca sa nu incurc premiantul intre ceilalti. Dintre caryote au inceput sa germineze 30 de bucati, au cate un punctulet rotund alb pe samanta, ca un nasturel, iesit in afara, la unele bine de tot. Pe astea le-am bagat in tavite cu pamant de insamantari, in pozitie relativ culcata, acoperite cu 1 cm de substrat, am facut bine sau ma puneti sa le scot?

La Trachycarpus nici o miscare, cred ca-i bag la frigider :rofl: .
 

Yanquapin

Member
Fain! :clap:
Daca tot le-ai pus in sol, lasa-le, dar sa nu le ineci cu apa si nici sa lasi sa se usuce. Eu le las mai mult inainte de plantare, sa le controlez mai bine.
Nu-i mai baga in frigider, a fost suficient. Asteapta.
 

radu

Member
La o samanta de Caryota mitis au aparut mai multe puncte albe pe samanta , si asta dupa ce am tinut in apa calduta timp de 5 zile, si apoi am plantat-o intr-un ghiveci cu pamant special pentru insamantare. Deci dupa 7-8 zile mi-au aparut acele puncte albe c-am 5-6 pe una din seminte. E normala germinarea, adica nu trebuia sa apara doar un punct ?
Multumesc !!!
 

Yanquapin

Member
Cand e germinare, nu o poti confunda cu altceva. Petele poate sunt de la ceva fungi(?). Semintele au un "dop" care este impins de radicula.
 
Sus