Paulownia

lili

Member
tranda09 a spus:
Spune-mi te rog tu l-ai taiat de tot dupa plantare si i-a dat alta tulpina?
Radacinile au fost retezate usor. Tulpina a fost taiata , dar nu retezata de la baza. Ramurile se trateaza in felul urmator....cele subtiri sau rupte se taie de la baza. Se lasa ramura principala si maturata si cea mai groasa, se scurteaza la 10 -12 muguri, deasupra unui mugure exterior.
Radacinile subtirili se face o taietura de improspatare, printr-o scurtare usoara. La taiere planta se tine orizontal, iar foarfeca vertical, astfel taietuta sa fie tot oblica....atunci cand planta se aseaza in groapa taietuta radacinilor sa fie in contact direct cu solul...de unde si procentul de reusita este mai mare.
Plantele inainte de plantare se mocirlesc cateva ore sau se tin intr-un vas cu apa cel putin 2-3 ore.
Aceasta tehnica o folosesc la pomi, arbori, arbusti, trandafiri.
 

lili

Member
tranda09 a spus:
Of, am gresit tot. Trebuia sa intreb inainte de plantare.
Stai linistita....poti avea sanse! :secret: ...atata vreme cat planta a fost robusta, radacini sanatoase :wink: si te vei ingriji ca pamantul din jurul ei sa fie reavan. :wink:
 

cafeluta

Member
nedumerire

buna ziua
am cumparat si noi un copacel...nu spun firma
25 ron
cand a ajuns comanda am avut surpriza sa primim un bat cam cat degetul aratator cam de 20 cm inaltime ( pe site scria 100 cm )
asta nu ar conta ca am inteles ca se taie scurt dupa plantare
radacina este destul de generoasa
insa tulpina e goala !!!!!!!!!!!
e ca un tub !!!!
asa trebuie sa fie ???
sau la trimis gata uscat ?
rog pe cine stie sa raspunda
cum arata tulpina arborelui in sectiune ?
 

iraira

Member
Pune-l repede in pamant si reteaza-l...daca e verde si nu s-a uscat am auzit ca lastareste foarte repede...
 

tranda09

Member
Re: nedumerire

cafeluta a spus:
buna ziua
rog pe cine stie sa raspunda
cum arata tulpina arborelui in sectiune ?
Vezi ca l-am postat pe al meu pe pag 4. Este un bat pe care l-am ancorat de alte 2 bete.Si tie ti s-a dat indicatia de a-l taia de jos dupa plantare? Eu l-am luat de la firma Teba cu 40 ron. Tu probabil ca l-ai luat de la Bacara, acolo era acest pret, bine ca nu am comandat la ei ca tot 1 m imi spusesera ca are copacelul la pretul de 25 ron!!!
 

cafeluta

Member
da...de la bacara e luat
problema e ca e gol inauntru
e sectionat la 20-25 cm de la radacina
dar e GOL
asa a venit gol inauntru...ca un brusture
de asta intrebam...e normal asa? nu trebuie sa aiba un miez....arata ca bambusul.....sper sa nu fie uscat doar nu o fi asa de inconstienti sa mi trimita un bat uscat
a costat 25 roni+25 transportul
deci......????
 

cafeluta

Member
Re: nedumerire

tranda09 a spus:
cafeluta a spus:
buna ziua
rog pe cine stie sa raspunda
cum arata tulpina arborelui in sectiune ?
Vezi ca l-am postat pe al meu pe pag 4. Este un bat pe care l-am ancorat de alte 2 bete.Si tie ti s-a dat indicatia de a-l taia de jos dupa plantare? Eu l-am luat de la firma Teba cu 40 ron. Tu probabil ca l-ai luat de la Bacara, acolo era acest pret, bine ca nu am comandat la ei ca tot 1 m imi spusesera ca are copacelul la pretul de 25 ron!!!
din poza nu pot distinge cum arata tulpina unde e sectionata
cand ai sectionat tulpina...era goala inauntru?
 

cafeluta

Member
Re: nedumerire

cafeluta a spus:
buna ziua
am cumparat si noi un copacel...nu spun firma
25 ron
cand a ajuns comanda am avut surpriza sa primim un bat cam cat degetul aratator cam de 20 cm inaltime ( pe site scria 100 cm )
asta nu ar conta ca am inteles ca se taie scurt dupa plantare
radacina este destul de generoasa
insa tulpina e goala !!!!!!!!!!!
e ca un tub !!!!
asa trebuie sa fie ???
sau la trimis gata uscat ?
rog pe cine stie sa raspunda
cum arata tulpina arborelui in sectiune ?
fluierul a dat muguri
hahhha
cu rabdare batul gaurit a dat muguri
prima data am gasit niste ,,taratori" prin pamant si am zis sa schimbam ghiveci , pamant tot
cand am tras floarea afara ( foare e mult spus....batul ala cu gaura :) ) hop...de sub pamant iesea un vlastar din tulpina desprins
am schimbat pamantul , am pus amestec cu nissip , o sticla taiata in cap
am lipsit cateva zile de acasa , si cand ne am intors am gasit inca 4 vlastari pe toata distanta tulpinei
deci se poate scoate un copac si dintr un bat :)
cu putina insistenta...
 

iogamac

Member
cafeluta a spus:
da...de la bacara e luat
problema e ca e gol inauntru
e sectionat la 20-25 cm de la radacina
dar e GOL
asa a venit gol inauntru...ca un brusture
de asta intrebam...e normal asa? nu trebuie sa aiba un miez....arata ca bambusul.....sper sa nu fie uscat doar nu o fi asa de inconstienti sa mi trimita un bat uscat
a costat 25 roni+25 transportul
deci......????
paulownia este gol pe interior, prinde destul de repede si nu creeaza probleme. eu am pus 2 in fata portii si in al doilea an a trebuit sa-i toaletez pentru ca atingeau cablurile electrice. Sunt de origine japoneza...
 
A

Anonymous

Guest
tranda09 a spus:
Si eu zic la fel. Daca are deja 1m ce sa mai tai? Dar voiam un sfat ca sa fiu sigura. Multumesc mult.
io am 2 in curte, au cam 8 ani si o inaltzine de vreo 12m daca socot io bine
nu-l taia1
daca vrei potzi sa-i "ciupesti " varful,ca sa-shi faca coroana
o sa ai o surpriza ,daca are deja un metru.........la toamna s-ar putea sa aiba 4 m daca-i merge bine
in jurul lui in mod ciudat nu gasesti tzantzari,cica ii "papa"
ai mei sunt pusi langa terasa de la intrarea in casa.cam la 10m de intrare si sa stii ca ne protejeaza
 
A

Anonymous

Guest
ares cel mare a spus:
de... le-am pus in ghiveci... sper sa nu astept degeaba...
io i-am prins pe ai mei din semintze
vezi ca se pun semintelela suprafatza ,se tzin la caldura si umezeala si abia dupa ce rasar viitorii copacei se acopera cu turba ushoara
ca "pat" am folosit turba amestecata cu nisip(2/3 nisip si 1/3 turba)
ies destul de greu si la incepuri cresc anevoios
io pe ale mele le-am tzinut 2 ani in casa si 1 an in gradina protejate cu coceni de porumb, paie si ambalat tot balotul cu folie de PVC
 
Sus