Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IULIA

Active Member
Lelia, sa nu tai nici o radacina. doar daca se rup. tai ghiveciul gaura cu gaura, eventual il faci bucatele mici. sa nu ranesti multe radacini.
apoi schimbi.
sa o speli inainte de plantare, sub jet de apa caldutza. apoi o lasi sa se zvinte pe un ziar sau ceva absorbant mai bine.
dupa ce nu mai este umeda plantezi, dar nu uscata. :D
 

TomT6

New Member
S-au ofilit florile, dar coditele inca sunt ok :( . Azi trebuia sa le ud si cand ma pregateam am vazut ...O am de vreo luna si ceva. Am citit tot ce s-a postat aici, si nu am gasit nimic asemanator. De la udat nu are cum fi, ca abia azi am udat-o(mai avea f putin codens si radacinile verzi ), curent nu e, doar sa fi fost un pic mai cald cu 2-3 grade fata de 22-24 cat e de obicei si asta cred ca e problema . Am observat mai tarziu ca si un ficus retusa are frunzele cam ofilite si cateva deja au cazut, deci e clar de la caldura. Mai pot face ceva sa salvez florile?

mentionez ca mai am langa cea cu probleme inca 2 care au flori si sunt OK(uneia chiar azi i s-a deschis un boboc) si inca una careia i s-au uscat tijele de vreo 2 saptamani.
 
D

dyayzh

Guest
Nu cred ca este o regula cat sa tina florile. Nu ai de unde sti cat au fost inflorite inainte sa cumperi tu planta. O poza cu toata plantuta ne-ar fi de mare ajutor :wink:
 

ghia_don

Active Member
Adica o ai de o luna si ceva si abia acum ai udat-o? E prea rar , mai ales acum la temperaturile astea...uda cam la 10 zile, si in rest pulverizeaza frunzele zilnic, dimineata.
Si-a mai revenit acum dupa ce ai udat-o?
 

Sash

Active Member
Daca ar fi de vina temperaturile din ultima vreme toti am avea toate orhideele pleostite, deci nu cred ca asta-i cauza. Si eu cred ca-i o problema de udare - prea des/prea rar/substrat degradat etc.
 

TomT6

New Member
ghia_don a spus:
Adica o ai de o luna si ceva si abia acum ai udat-o? E prea rar , mai ales acum la temperaturile astea...uda cam la 10 zile, si in rest pulverizeaza frunzele zilnic, dimineata.
Si-a mai revenit acum dupa ce ai udat-o?
Am zis ca "abia acum" adica nu are cum sa fie de la exces de apa :D fiind in ziua care trebuia udata, nu ca nu am udat-o de o luna. Florile nu si-au revenit. Si cum de celelalte nu au aceeasi problema cand ziua de udat e aceeasi pt toate? Le ud cand nu mai e condens pe peretii vasului, la 8-10 zile pana acum.
 

TomT6

New Member
Sash a spus:
Daca ar fi de vina temperaturile din ultima vreme toti am avea toate orhideele pleostite, deci nu cred ca asta-i cauza. Si eu cred ca-i o problema de udare - prea des/prea rar/substrat degradat etc.
Cu udatul se exclude sigur. Zi-mi te rog cu despre substrat. Cum imi dau seama ca trebuie schimbat?
 

Sash

Active Member
Pai... foarte multe au chiar in mijlocul ghiveciului o mana de sphagnum care retine prea multa apa (arata ca o mana de rumegus ud) si radacinile din zona respectiva au prostul obicei de a putrezi. Pe aici pe undeva erau si niste poze cu povestea asta dar nu mai gasesc exact unde :oops:
In plus in multe cazuri au si ceva "locatari", fie ei melci, paianjeni sau alti miscaciosi.
Daca "impricinata" a fost udata la 7-10 zile si n-a stat in "conditii extreme" sau cu "picioarele" in apa eu i-as face o inspectie la radacini.
 

TomT6

New Member
multumesc de promptitudine, 'impricinata' mai are ceva boboci(4) sa mai astept cu inspectatul ori nu mai conteaza? deocamdata nu vad nimic in neregula la boboci, insa coditele florilor deja capata nuante maronii.
 

Aly

New Member
pai doar pe crenguta respectiva sunt 3 folori cu pete.una din flori si bobocul care s-a deschis nu demult arata bn :gandit:
 

karmenutza

Member
Mie mi se pare a fi stropita cu apa. Poate jetul, chiar fin fiind, a ajuns si acolo. Cand stropesti mai de la distanta, "raza de actiune" e mai mare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus