Prosteli nevinovate

vali

Active Member
Moderator
Stai linistit, ca ce le-am trimis eu "prin pulverizare" e mai al dreaq decat blestemele :evil:

In schimb, ma oftic ca toata vara, pe uscaciunea aia, n-au dat iama, de parca erau ciumati copaceii... Acum, toamna, cand nu prea te mai astepti sa vezi tetranicusu' la slujba, i-a gasit! :|
Mi-ar parea rau de un singur lucru: abia asteptam sa vad daca anul asta vor aparea ceva culori de toamna... iar tratamentul s-ar putea sa faca frunzele sa plece inainte de vreme.
 

sicora fabian

Active Member
Nu cred ca va afecta frunzele, cum la fel nu cred ca vei scapa prea usor de ei! :(
O fi solutia "a draqu", da' ei is "a mama lu' . . . incornoratu'"! :)
Sau chiar ai facut solutia mai concentrata, gandindu-te ca oricum frunzele tre' sa cada? :?
 

vali

Active Member
Moderator
N-am facut solutia mai concentrata, ca n-avea rost.
Dar de ei voi scapa oricum, pentru ca vine frigul (+ 1-2 tratamente la rece). Nu mi s-a intamplat sa raman cu ei pe cap de pe-un an pe altul
 

vali

Active Member
Moderator
Am tot aratat pe-aici niste rani si felul in care se vindeca.
Acum, ca tot ne apropiem de sfarsitul sezonului, pot pune o succesiune de imagini pentru a se vedea mai clar felul in care s-a dezvoltat tesutul calos.
Recunosc ca nu ma asteptam sa lucreze cu asa viteza :). Eu preconizam ca ranile sa se inchida abia dupa 2-3 ani de crestere libera. Se pare ca a fost un an bun :).

Iar acesta este "purtatorul" ranilor de mai sus Nu este el cel mai "ranit" dintre toti :) , mai exista un ulm siberian (aceeasi specie cu cel de mai sus) cu o taietura chiar si mai mare. Dumnealui Insa la acesta, rana a fost facuta mai tarziu si inca e in curs de vindecare.
Cei ce vor amanunte, pot gasi cateva cuvinte in plus despre ambii ulmi, pe blog.
 

sicora fabian

Active Member
N-ai observat de la ce i-a mers asa de bine calusarea? De la umezeala din aer? Hrana multa?
Eu n-am reusit sa-mi dau sema! La unii creste calusul ca din apa, la altii nici dupa trei ani nu se observa mare lucru! La fel si cu tehnicile de imbatranire . . . :x
 

vali

Active Member
Moderator
Umezeala in aer n-a avut, dar si asta are un cuvant de spus, mai ales in perioada de imediat dupa taiere si mai ales la tropicale. Hranirea... posibil, dar n-as putea spune sigur. Anul acesta am fertilizat ceva mai intens decat in cei anteriori, e-adevarat, dar nu e relevant, pentru ca am si exemplare care n-au calusat la fel de bine.
Insa, din ce am observat eu de-a lungul timpului, cel mai important e ca rana sa aiba in vecinatate una sau mai multe ramuri. Cu cat acestea sunt lasate sa se dezvolte mai liber, cu atat vindecarea este mai rapida. Chiar daca nu exista aceste ramuri, e bine sa fie obtinute din mugurii ce apar imediat dupa taiere in perimetrul ranii. Apoi, dupa vindecare, pot fi eliminate.
Iar ca regula generala, trebuie sa uiti de orice fel de tunderi pana cand rana se inchide (in cazul ulmului prezentat, cred ca asta a fost factorul principal; nu m-am atins de el din primavara). Asta daca vrei o vindecare rapida. Daca nu, rana se va vindeca oricum, dar mult mai incet si probabil vor fi necesare redeschideri ale calusului.
Caracteristicile speciei au si ele un cuvant de spus, iar ulmii sunt in categoria celor ce caluseaza usor. Nu la fel ca artarii, dar oricum, sunt in plutonul fruntas :) .
 

pork

Member
Chiar vroiam sa intreb pe undeva lucrul asta si nu stiam in ce topic :) Sa inteleg ca e foarte ok sa tai pe ici pe colo si sa legi dupa ce le cad frunzele? Nu exista riscul ca peste iarna unele ramurele sa se piarda si adunand taiatul din toamna sa ramana un gol? Sarma se scoate in primavara inainte de inmugurire?

Nu te speria de asaltul asta de intrebari dar imi stau pe creieras de ceva timp si numa nu stiam cand si unde sa intreb :giggle:
 

vali

Active Member
Moderator
La speciile cu frunze cazatoare este intotdeauna mai comod sa legi cand ramurile sunt desfrunzite... indiferent ca e dupa o defoliere, sau in perioada rece. Tot cu aceasta ocazie, e normal sa mai elimini o ramura sau doua, din cele ce au devenit "in plus".
Personal, nu am avut niciodata probleme cu faptul ca as fi facut in toamna operatiunile astea. Dar nu trebuie sa iei asta ca pe o regula! E posibil si sa fi fost eu mai norocos...
Riscul de a pierde peste iarna cate ceva, exista. Dar exista indiferent daca legi/tai in toamna, sau nu.
Sarma se scoate (teoretic) atunci cand ramurile legate s-au fixat deja in noua pozitie, indiferent cand se petrece asta. Daca vrei, se poate scoate inainte de inmugurire, iar apoi se face o relegare a ramurilor ce sunt inca "neascultatoare".
 

vali

Active Member
Moderator
Doi Chamaecyparis mici si pricajiti, care s-au jurat sa devina si mai mici... si mai pricajiti... Iar eu am promis sa ajut.
Inainte si dupa
Inainte si dupa
Sper sa nu fie doar gura de noi :oops:
 

pork

Member
Foarte frumusei, vali :)

M-a mancat si pe mine intr-o perioada sa iau unul din asta, dar m-am abtinut...s-ar putea totusi dupa ce-am vazut la tine sa-mi incerc si eu norocul..
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
M-a mancat si pe mine intr-o perioada sa iau unul din asta, dar m-am abtinut...s-ar putea totusi dupa ce-am vazut la tine sa-mi incerc si eu norocul..
Chiparosii (sau falsii chiparosi) nu sunt printre speciile cele mai comode. Nu se dau in vant dupa tunderi drastice, nu le place sa li se umble la radacini, pierd usor si aparent fara motiv ramuri intregi, au o dezvoltare destul de rebela, adica pastrarea unui foliaj compact (daca se obtine!) necesita atentie continua si e destul de dificila. In fine, sunt mai tzafnosi! Nu prea sunt genul de plante cu care "sa-ti incerci norocul".
Mult mai docili si mai iertatori mi se par ienuperii...

@ dana_rusu - De obicei, asa este inceputul, o joaca! Si nici mai tarziu nu e cazul sa ne luam prea in serios :D. Principalul e sa ne simtim bine in preajma plantutelor.
 

pork

Member
vali a spus:
pork a spus:
M-a mancat si pe mine intr-o perioada sa iau unul din asta, dar m-am abtinut...s-ar putea totusi dupa ce-am vazut la tine sa-mi incerc si eu norocul..
Chiparosii (sau falsii chiparosi) nu sunt printre speciile cele mai comode. Nu se dau in vant dupa tunderi drastice, nu le place sa li se umble la radacini, pierd usor si aparent fara motiv ramuri intregi, au o dezvoltare destul de rebela, adica pastrarea unui foliaj compact (daca se obtine!) necesita atentie continua si e destul de dificila. In fine, sunt mai tzafnosi! Nu prea sunt genul de plante cu care "sa-ti incerci norocul".
Mult mai docili si mai iertatori mi se par ienuperii...
Inteleg ca vrei sa spui, e bine e stiut.
Problema e ca a naibii se mai feresc ienuperii de mine...pe unde i-am cautat, acolo n-au fost...Dar o da Domnu' sa gasesc si eu unul...
 

lorisl

Member
Au picat toate frunzele de bunavoie sau ai scuturat un pic ulmii?

LE: abia acum am citit si ce ai scris pe blog, am inteles.

Interesanta tehnica pe care o folosesti, lasi ulmii afara pana intra in hibernare si dupa ii bagi in balcon.Cate grade ai in balcon?
Eu anu asta voi lasa ulmii tot timpu in aer liber, sper sa supravietuiasca, anul trecut am tinut un ulm intr-un balcon inchis(nu si izolat) si a supravietuit.
 

pork

Member
Ai mei sunt inca verzi si cand i-am vazut ultima oara (acum 2 saptamani si ceva) aveau si muguri, cu tot cu frigul din balcon (ajunge si la 2,3 grade)...

In ultimul ghiveci pozat, sunt 2 ulmi legati pt fuziune cumva?

Somn usor sa aiba copaceii, sa ne spui la vara ce-au visat :giggle:
 
Sus