Prosteli nevinovate

cipikkus

Member
Domn' Vali....acum cum o sta stanca aia in pozitia aia , nu stiu, dar parca chiar ai adus-o din Avatar. Ce pot sa zic...inca o treaba de laudat la dumneata.
 

vali

Active Member
Moderator
Fabian,
sulfura de calciu nu intareste nimic (din pacate), dar ajuta intr-o oarecare masura la conservarea lemnului mort. Asta, pe langa efectul de albire a acestuia. In bonsai e folosita substanta nediluata si se aplica cu pensula. Astfel se creeaza un mediu ostil bacteriilor si fungilor ce ataca lemnul. Insa, atat protectia cat si albirea lemnului nu sunt permanente. Trebuie repetat procedeul, cel putin anual.
cipikkus a spus:
Domn' Vali....acum cum o sta stanca aia in pozitia aia ...
Si io ma-ntreb... :)
 

liviu2512

Member
Cu stanca va rog sa ne tineti la curent.Chiar si un topic separat ar merge.Poate ca aduce cu domeniului S.F. ma fascineaza asa mult...
 

vali

Active Member
Moderator
O sa incerc, daca nu cumva uit pana la urmatoarea operatiune pe care o voi face :) .
Topic separat, nu-i cazul... si-asa ma incurc in cele existente deja. Pe cand daca am toate prostiile la gramada, macar stiu unde le gasesc. :)
 

vali

Active Member
Moderator
Oare de ce am impresia ca vorbesti cu mai multe persoane odata?...
Foloseste cu incredere "a doua, singular", cum fac si eu. In gradina e voie.
 

vali

Active Member
Moderator
Pinul care e surprins in clipul de-aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... c&start=30 si pe care l-am mai pomenit in continuare la aceeasi pagina, a fost "chelit" luna trecuta (adica i-au fost indepartate acele vechi). Azi, i-a sunat ceasul pentru a fi legat.
Am stat mult pe ganduri daca sa-l bag in lucru de anul acesta, sau sa-l las in pace si sa incerc niste grefari pe ramuri anul viitor, pentru a mai umple spatiile. In cele din urma am renuntat la ideea grefelor.
Poze cu inainte si dupa legare:

E foarte posibil ca in viitor sa stea pe o piatra, cum la fel de posibil este sa renunt si la prima ramura din stanga.
 

sicora fabian

Active Member
Abea acum am observat ca mai intai l-ai "bandajat"! Doar ca protectie impotriva sarmii sau are si alt scop?
Sau cu totul alt scop?
 

vali

Active Member
Moderator
Rafia are ca prim scop protectia impotriva ruperii. Este ca un manson elastic aplicat pe trunchi/ramuri. Astfel, ti se permit indoiri mult mai accentuate, sau indoiri in zone care altfel ar pune probleme. In plan secund, poate proteja si impotriva semnelor ramase de la sarma. Se poate folosi pentru ambele. Depinde ce te intereseaza mai mult... :D
 

vali

Active Member
Moderator
Chinezescul mini-cascada a fost mutat intr-un vas (nu cu mult) mai mare si i-au mai fost aranjate si unele ramuri Chibritul e pentru scala.
Alt chinezesc pe care l-am mai barfit pe-aici e in tratament
N-am avut probleme toata vara cu acarienii si s-au gasit acum, la sfarsit de septembrie...
 

vali

Active Member
Moderator
vali a spus:
Alt chinezesc pe care l-am mai barfit pe-aici e in tratament ...
La ulmi am probleme...
In imagine e un ulm abia stropit si la el ma refeream.

Chiar nu reuseam sa vad legatura cu rasinoasele :nu stiu:
:)
 

sicora fabian

Active Member
Chiar pe asta care-mi place mie?!
Daca ma pricepeam la magie neagra, le trimitem un blestem! :evil:
EDIT: Eram pe telefon cand am citit si nu m-am uitat la poza, am luat "alt chinezesc" tot ca pe un ienupar! :oops:
Abea acum am realizat confuzia . . . de ambele parti! Eu am confundat planta iar pe tine te-am bagat intr-o stare . . . confuza! :rofl:
 
Sus