Syringa vulgaris - Liliac

FlorentinaS

Member
Multumim de aprecieri! :oops:
Eu l-am luat din Ungaria, de fapt am rugat pe cineva sa il cumpere, dupa ce am aflat ca exista si asa. De fapt, dorinta mea principala era sa fie parfumat :D si daca se putea si colorat frumos, cu atat mai bine.
Evident, ca, la cat de mic e- e primul an in care infloreste- nu reuseste sa ma imbete cu mirosul lui, dar mai am rabdare... :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa-l laud:


Povestea lui e simpla: l-am cumparat acum doi ani de la Brico, era un bat oarecare. Anul trecut nu a facut nici macar o frunza si ma gandeam serios ca nu se prinsese si trebuia scos. Cred ca l-am scurtat zdravan sa descopar daca era uscat sau nu - avea seva asa ca pana la urma l-am lasat in pace.
Anul asta, pe micul meu bat au aparut timid cateva frunze si apoi flori :D . Sunt mai mici decat florile obisnuite de liliac dar e frumos...si eu il iubesc pentru ca e un supravietuitor :D
 

victoria222

Active Member
Este foarte frumos, Madalina! Cred ca s-a gandit sa te rasplateasca pentru ca i0-ai mai dat o sansa, de a inflorit asa micut. Ai mei uriasii anul asta nu s-au obosit cu florile. Am luat drajoni de la ei si cred ca i-am deranjat la radacini de s-au suparat asa tare..:( Nici macar o floricica nu au facut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca toamna asta da totul peste cap, eu am un mar, cu mere pe el si, in plus si cu cateva floricele si mai am un prun, care-i aproape chel dar si ala are vreo 20 de floricele :eek:
 

sicora fabian

Active Member
Da, de preferat.
Daca-i la umbra, liliacul se intinde singur spre lumina.
La umbra creste alungit, rar si face inflorescente anemice . . .daca le face!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Aura a spus:
...mi s-a casunat sa plantez liliac in ghiveci...am primit un puisor de liliac batut ...si nu vreau sa-l pun in gradina blocului...ce parere aveti? nu este o idee prea inspirata, nu? si totusi...ma gandesc...ce-i rau...sa am un copacel cu flori in ghiveci?e ca si cum as avea magnolie....
...mi s-a spus ca face radacini lungi...o sa-l pun intr-un ghiveci mare...si parca il vad inflorit ...si parfumand toate camerele...dar in acelasi timp...ma gandesc...ca il chinuiesc...si ca cel mai bine el se simte in gradina...in mediul lui...dar apoi imi vin alte intrebari in minte...toate plantele s-ar simti mai bine in aer liber decat in apartamentele noastre....si daca plantele celalalte sunt sacrificate si suporta..de ce nu ar rezista si el?
...dati-mi va rog un sfat.
Aura
veretregn a spus:
Aura a spus:
...mi s-a casunat sa plantez liliac in ghiveci...am primit un puisor de liliac batut ...si nu vreau sa-l pun in gradina blocului...ce parere aveti? nu este o idee prea inspirata, nu? si totusi...ma gandesc...ce-i rau...sa am un copacel cu flori in ghiveci?e ca si cum as avea magnolie....
...mi s-a spus ca face radacini lungi...o sa-l pun intr-un ghiveci mare...si parca il vad inflorit ...si parfumand toate camerele...dar in acelasi timp...ma gandesc...ca il chinuiesc...si ca cel mai bine el se simte in gradina...in mediul lui...dar apoi imi vin alte intrebari in minte...toate plantele s-ar simti mai bine in aer liber decat in apartamentele noastre....si daca plantele celalalte sunt sacrificate si suporta..de ce nu ar rezista si el?
...dati-mi va rog un sfat.
Aura
cred ca ar trebui sa incerci. probabil nu va creste viguros sau il vei putea taia. nu cred ca va merge in interior, insa afara pe balcon intr-un vas de tezrracoa izolat ar putea rezista inghetului; eu am plantat vita de vie in ghiveci...
Aura a spus:
Multumesc de raspuns :D
nu stiu, maine vad ce fac...daca il plantez in ghiveci..sau afara..la mine...vesnica problema e lipsa spatiului...
Aura
sicora fabian a spus:
Daca ai balcon, da.
Este planta de exterior, in casa va muri, mai devreme sau mai tarziu.
Sa nu-i pui de la inceput un ghiveci prea mare si nici pamant prea "gras"! Va fi un "bonsai" de terasa. Am si eu un pui de liliac alb in ghiveci, are doar un an in aceasta primavara, abea la anul imi va inflori.
Conditia este sa-l tii in balcon, la aer si lumina!
Bafta si curaj!
liviu2512 a spus:
Eu zic ca poti sa-l tii in ghiveci,in casa.Dar iarna,afara.Altfel,intr-un an,doi,il vei omori.Liliacul are nevoie de odihna iarna.Primavara il aduci in casa,infloreste,pe urma il scoti afara.Sau il tii toata perioada in casa,dar la toamna...afara!Sau pe balcon,cu conditia sa fie neincalzit.Fabian,liliacul tau va deveni bonsai?Am vazut o poza cu un liliac inflorit,era super.
Aura a spus:
Ma bate gandul sa-l dau de tot afara...sa-l plantez in gradina...ma intreb...daca ii fac rau...ca acum are frunzulite..poate ca e mai bine astept pana la toamna...nu cunosc nimic despre bonsai...asa ca nu ma gandesc sa fac din liliac un bonsai..
Aura
liviu2512 a spus:
Nu orice copacel tinut in ghiveci se numeste bonsai.Daca il tii deja afara si nu-i umbli deloc la radacini cred ca merge plantat afara.Dar daca il tii in casa,intai trebuie sa il acomodezi cu atmosfera de afara,macar 2-3 saptamani,cred.Eu asa as face.O zi buna!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A inflorit cel din fatza casei... care e destul de mare si rotat.... a durat ceva ani sa se faca suficient de inalt incit sa nu se mai poata lungi trecatorii dupa florile lui.

 
Sus