Thunbergia

v.cristina

Active Member
acuma poti sa inceci cu zorele , cred ca nu este prea tarziu
oricum arata mortal hamacul cred ca este si foarte confortabil :D
 

victoria222

Active Member
Mersi Cristina :D sincer, nu prea imi vine sa stau in el. De comfortabil e confortabil, dar ori de cate ori ma asez in el vad ceva buruieni prin strat si repede ma ridic sa le plivesc :rofl:
Chiar..o sa seman maine niste zorele langa el :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu putin "ajutor" de la soare la anul o sa iti faci drum prin lianele zorelelor inspre hamac :rofl:
 

sorina

Active Member
Iudit si cristina , sunt foarte faine astea mov . Eu am avut de la Bakker si a murit peste iarna cu brio :|
Gabiuta imi place cum arata a ta , mai ales cu frunzele movulii si floarea galbena :) :) :) La ine s-u autoinsamantat prin ghivecele de anul trecut si am pus-o la baza unui campsis dar acum nu gasesc poza . Revin :wink:
 

Simina

Active Member
Ce frumoasa e. A mea face frunze si cam atat, in ton cu hibiscusii.
Asta iarna vroia sa infloreasca, iar acum cand ii este vremea, pauza.
Dar mai are un pic de timp pana in oct-noiembrie.
 

miki70

Active Member
Daaa, nu-i friguroasa deloc. Tin minte ca acum 2 ani era noiembrie si ea avea flori in corcodus. La anul o pun sa se urce in liliac.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Aveţi dreptate. Se întrece în înflorit şi acum ca la început. Tare rezistentă, nepretenţioasă şi aspectuoasă!
 

madairina

Member
Anul acesta mi-au rasarit multe plantute. Acum nu stiu daca sa le transplantez in gradina. O fi prea frig noaptea pentru ele?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Obisnuieste-le treptat cu frigul
prima data scoate-le peste zi ,apoi dupa cateva zile lasa-le si noaptea afara.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus si eu seminte acum cateva saptamanai dar nu vad nici o miscare. O fi fost prea devreme, sa mai astept? Sau mai cumpar un plic si mai incerc.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
E al doilea an când îmi fac răsad de thunbergia (anul acesta din seminţe proprii), dar n-a avut probleme cu germinatul. Reuşită 100% anul acesta. Germinează foarte rapid. Le-am pus în bănuţi de turbă. Tocmai am plantat răsadurile la loc definitiv (ghivece suspendate şi ghivece cu suport)şi urmeaă să le scot afară.
 
Sus