Kerria

adrianam

Well-Known Member
Si eu zic ca vei vedea flori de la ea pana in toamna! Este foarte harnica!

La a mea a mai aparut inca un lastar viguros chiar in mijlocul tufei mici. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
a mea a inflorit din nou acum , in toamna, in luna septembrie
ce-i drept cam putinele flori, :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va vine sa credeti ca am avut kerria cu floricele pana la primele zapezi? Asa mi-e drag de ea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iata o planta care si mie imi place tare mult fiindca este infloricioasa.Nu e ea de fitze :evil: dar impodobeste frumos gradina.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Va vine sa credeti ca am avut kerria cu floricele pana la primele zapezi? Asa mi-e drag de ea.
Îmi vine sã te cred, cum sã nu! Când mã uit la a mea ºi vãd flori ºi bobocei încãrcaþi de zãpadã... ºi astea apãrute dupã prima turã de zãpadã...
 

victoria222

Active Member
Wow, ce nebunie de flori! Tare infloricioasa mai este kerria, un arbust ideal! A mea plantata toamna se chinuie inca la stadiul de muguri....de frunze nu de flori :(
 

adrianam

Well-Known Member
Este superba in gradina, mai ales daca este solitara, asa ca la Cornelia! :D

A inflorit si la mine pe balcon, nu se compara cu una din gradina, dar pe balconul meu arata bine:



In schimb la cea de la gradina s-a uscat ramura mai lunga si au ramas vre-o 7-8 lastari mici de 10 cm ce apar din pamant. Nu stiu daca voi vedea flori anul acesta la ea!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pe a mea cred ca o sa o tund arbust la inaltime , o sa fac o incercare , si aleg un lastar viguros pentru tulpina principala apoi elimin tot in afara de ultimii 6 muguri din varf :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu iti urez succes, dar mie mi se pare ca nu lastareste lateral prea mult, ca sa fie suficient de bogat copacelul.
Asteptam poze cu evolutia! :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e intrun loc mai ingust si nu prea vreau sa o las sa fie doar tufa mica , anul trecut am lasat de proba si aratau frumos , ca niste crengute care curgeau in jos cu flori pe ele.

Inca nu e parafat , ca trebuie consiliu de gradina intrunit :evil: dar rezolv eu cumva :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
M-ati imbolnavit! De fapt, am si vazut duminica la cineva in curte si asa mult mi-a placut ca m-am decis: vreau si eu :)
 

lelia

Well-Known Member
Si eu sunt in dilema : pana acum nu le-am taiat si au inflorit frumos in fiecare an ,acum insa s-au facut uriase si va trebui sa iau masuri ...



Corina ,pot sa iti dau eu daca vrei .
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca da ,va anunt cand vin de la tara .Sper doar sa nu fie prea tarziu si sa se prinda . :D
 
Sus